Kontrola urodzeń

Kontrola urodzeń to sposób zapobiegania ciąży. Istnieje wiele różnych metod kontroli urodzeń, w tym antykoncepcja hormonalna, taka jak «pigułka».

Niektórzy ludzie przyjmują doustnie pigułkę, aby zapobiec ciąży, a jeśli jest ona przyjmowana prawidłowo, jej skuteczność wynosi do 99,9%. Ale pigułka nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym HIV. Prezerwatywa lateksowa stosowana do pokrycia penisa daje najlepszą ochronę przed większością chorób wenerycznych. Inne rodzaje złożonej antykoncepcji hormonalnej z estrogenem i progestyną to plaster i pierścień dopochwowy.

Jak działają tabletki antykoncepcyjne?

Stajesz się w ciąży, gdy jajo uwolnione z jajników (organu, który zawiera jaja) jest zapłodnione przez plemniki. Zapłodnione jajo przyczepia się do wnętrza Twojej macicy, gdzie rozwija się w dziecko. Hormony w Twoim organizmie kontrolują uwalnianie jajeczka z jajnika – zwane owulacją – i przygotowują Twoje ciało do przyjęcia zapłodnionego jajeczka.

Hormonalne środki antykoncepcyjne (pigułka, plaster i pierścień dopochwowy) zawierają niewielką ilość estrogenu i progestyny pochodzenia ludzkiego. Hormony te hamują naturalne hormony Twojego organizmu, aby w pewien sposób zapobiec ciąży. Hormonalne środki antykoncepcyjne zazwyczaj uniemożliwiają organizmowi owulację. Zmieniają również śluz szyjkowy, aby utrudnić plemnikom przejście przez szyjkę macicy i znalezienie komórki jajowej. Mogą one również zapobiegać ciąży poprzez zmianę wyściółki macicy tak, że implantacja zapłodnionego jaja jest mało prawdopodobna.

Dostępnych jest kilka rodzajów tabletek antykoncepcyjnych. Jeśli myślisz o użyciu jednego, oto co powinieneś wiedzieć, aby pomóc Ci dokonać mądrego wyboru.

Jakie są główne rodzaje tabletek antykoncepcyjnych?

Estrogen i progesteron zapobiegają uwalnianiu jajeczek przez jajniki i powodują zmiany w szyjce macicy i macicy, które obniżają szanse na ciążę.

Minipigułka wykorzystuje wyłącznie progesteron. Działa głównie poprzez wywołanie zmian, które uniemożliwiają plemnikom dotarcie do jajeczek.

Osoby, które uprawiały seks bez zabezpieczenia lub które uważają, że ich metoda kontroli urodzeń mogła zawieść, mogą zastosować lewonorgestrel lub uliprystal, które są awaryjnymi pigułkami antykoncepcyjnymi, działającymi z hormonami lub bez nich, aby zapobiec ciąży.

Jakie są zalety tabletek łączonych?

Masz mniej niż 1% szans na zajście w ciążę, jeśli stosujesz je dokładnie według zaleceń. Oznacza to codzienne przyjmowanie pigułki. Ich skutki są też łatwe do odwrócenia. Gdy chcesz zajść w ciążę, przestań je brać. Możliwe jest zajście w ciążę od razu.

Zazwyczaj, jeśli pominiesz dwie z tych pigułek z rzędu, będziesz musiała stosować zapasową kontrolę urodzeń przez tydzień.

Pigułki łączone mają korzyści poza kontrolą urodzeń.

 • Pomagają regulować miesiączkę i zmniejszają skurcze.
 • Mogą one obniżać ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów.
 • Mogą one oczyścić trądzik.
 • Dwie marki (Beyaz, Yaz) są zatwierdzone do leczenia ciężkiej postaci PMS.

Czy pigułki łączone zawierają ten sam poziom hormonów?

Większość z nich stosuje od 20 do 35 mikrogramów estrogenu wraz z pewną ilością progesteronu. Lekarz może zacząć od tego poziomu, a następnie zmienić go, jeśli efekty uboczne przeszkadzają.

Niektóre pigułki mają tylko 10 mikrogramów estrogenu. Tabletki o niskiej dawce mogą być dobrym rozwiązaniem, jeśli jesteś w okresie okołomenopauzalnym. Mogą one pomóc w takich objawach jak uderzenia gorąca czy nieregularne miesiączki.

Pigułki łączone są monofazowe (jedna faza) lub wielofazowe (wiele faz).

Co to są tabletki o przedłużonym działaniu?

Pigułka o przedłużonym cyklu to tabletka łączona, która zmniejsza liczbę miesiączek z 13 w roku do zaledwie czterech w roku. Oznacza to, że osoby przyjmujące tę pigułkę będą miały okres tylko raz na sezon.

Wykorzystuje połączenie dwóch hormonów, które są powszechnie stosowane w innych hormonalnych środkach antykoncepcyjnych. Ale pigułka è przyjmowana nieprzerwanie przez 12 tygodni, po czym następuje 1 tydzień nieaktywnych pigułek, co powoduje powstanie cyklu miesiączkowego.

Co to są minipigułki?

Są to tabletki, które zawierają tylko jeden hormon — progestynę. Nie mają one estrogenów i mogą być przepisane dla tych, którzy karmią piersią lub mają nudności lub inne skutki uboczne estrogenów.

Minipigułki działają poprzez zagęszczanie śluzu szyjkowego, dzięki czemu plemniki nie mogą dotrzeć do komórki jajowej. Hormon zawarty w pigułkach zmienia również wyściółkę macicy, przez co implantacja zapłodnionego jaja jest znacznie mniej prawdopodobna. W niektórych przypadkach minipigułki zapobiegają uwolnieniu jajeczka. Jeden bierze codziennie minipigułkę.

Jeśli minipigułki są stosowane konsekwentnie i prawidłowo, ich skuteczność wynosi około 95% – nieco mniej niż standardowe pigułki antykoncepcyjne.

Jak pakowane są tabletki antykoncepcyjne?

Otrzymujesz zestaw tabletek zapakowanych w cienkie etui. Opakowania tabletek zawierające zwykłe tabletki antykoncepcyjne mają 21 lub 28 tabletek. Dwudziestodniowe opakowania zawierają 21 aktywnych tabletek. Dwudziestoośmiodniowe opakowania zawierają 21 aktywnych i siedem nieaktywnych (placebo) tabletek. Opakowania tabletek są oznaczone dniami tygodnia, aby przypomnieć o przyjęciu tabletki każdego dnia. Siedem nieaktywnych tabletek w opakowaniu 28-dniowym dodaje się, aby przypomnieć o konieczności rozpoczęcia nowego opakowania tabletek po 28 dniach.

Niektóre nowsze tabletki mają tylko dwie nieaktywne tabletki lub nie mają ich wcale. Ważne jest, aby zawsze przyjmować wszystkie tabletki, aby mieć pewność, że jest się chronionym przed ciążą.

Jak mogę zacząć stosować tabletki antykoncepcyjne?

Zapytaj swojego lekarza, kiedy powinnaś rozpocząć przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych. Jeśli w dniu, w którym kazano Ci rozpocząć przyjmowanie pigułek, nadal masz miesiączkę, zacznij ją mimo wszystko. Następną miesiączkę będziesz miała około 25 dni po rozpoczęciu przyjmowania tabletek.

Najlepiej jest przyjmować tabletki o tej samej porze każdego dnia. Możesz je przyjmować o każdej porze dnia, ale przyjmowanie ich przed śniadaniem lub w porze snu pomoże Ci łatwiej je zapamiętać.

W podobny sposób działają tabletki o przedłużonym cyklu. Zaczynasz przyjmować tabletkę w pierwszą niedzielę po rozpoczęciu miesiączki. Jeśli miesiączka zaczyna się w niedzielę, zacznij od tego dnia. Przyjmuje się jedną aktywną tabletkę dziennie przez 84 kolejne dni. Następnie, w zależności od rodzaju przyjmowanej pigułki, masz 7 dni na przyjmowanie placebo lub pigułki z samym estrogenem dziennie.

Kiedy powinnam rozpocząć kolejne opakowanie tabletek antykoncepcyjnych?

Każde nowe opakowanie tabletek antykoncepcyjnych należy rozpocząć w tym samym dniu tygodnia, w którym rozpoczęto je pierwotnie. Jeśli stosujesz tabletkę 21-dniową, rozpocznij nowe opakowanie 7 dni po zakończeniu starego. Jeśli pacjentka przyjmuje tabletki 28-dniowe, należy rozpocząć nowe opakowanie po przyjęciu ostatniej tabletki ze starego opakowania.

Należy rozpocząć nowe opakowanie tabletek zgodnie z harmonogramem, niezależnie od tego, czy wystąpiła miesiączka, czy też nie.

Jak długo działają tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne, jeśli są przyjmowane zgodnie z zaleceniami, są zazwyczaj skuteczne w pierwszym miesiącu, w którym rozpoczyna się ich przyjmowanie. Aby być na bezpiecznej stronie, niektórzy lekarze zalecają stosowanie innej formy kontroli urodzeń, takich jak prezerwatywy i pianki, w ciągu pierwszego miesiąca. Po pierwszym miesiącu, można polegać tylko na pigułce do kontroli urodzeń.

Co się stanie, jeśli zapomnę wziąć tabletkę antykoncepcyjną?

Jeśli zapomnisz wziąć tabletkę antykoncepcyjną, weź ją jak tylko sobie przypomnisz. Jeśli nie pamiętasz do następnego dnia, śmiało, weź dwie tabletki tego dnia. Jeśli zapomni się o przyjęciu tabletek przez dwa dni, należy przyjąć dwie tabletki w dniu, w którym się przypomni i dwie tabletki następnego dnia. Wtedy znów będziesz na czasie. W przypadku pominięcia więcej niż dwóch tabletek należy skontaktować się z lekarzem. Może być powiedziane, aby wziąć jedną tabletkę dziennie do niedzieli, a następnie rozpocząć nowe opakowanie tabletek, lub wyrzucić resztę opakowania tabletek i rozpocząć ponownie z nowym opakowaniem tego dnia.

Za każdym razem, gdy zapomnisz wziąć tabletkę, è musisz użyć innej formy kontroli urodzeń, aż do zakończenia opakowania tabletek. Gdy zapomnisz wziąć pigułkę, zwiększasz szansę na uwolnienie komórki jajowej z jajnika. W przypadku braku miesiączki i zapomnienia o przyjęciu jednej lub kilku aktywnych tabletek, należy wykonać test ciążowy. W przypadku braku dwóch miesiączek, mimo że wszystkie tabletki zostały przyjęte zgodnie z planem, należy wykonać test ciążowy.

W przypadku niektórych tabletek może dojść do braku miesiączki. Przed rozpoczęciem przyjmowania tabletek należy porozmawiać z lekarzem o tym, czego można się spodziewać i postępować zgodnie z jego instrukcjami, co należy zrobić, jeśli nie wystąpi miesiączka.

Bardzo ważne jest, aby przyjmować minipigułki o tej samej porze każdego dnia. W przypadku pominięcia tabletki lub spóźnienia się o więcej niż 3 godziny na przyjęcie tabletki, należy przyjąć tabletkę jak tylko sobie o tym przypomnimy i stosować metodę rezerwową (taką jak prezerwatywa lub środek plemnikobójczy) przez następne 48 godzin.

Czy istnieją skutki uboczne stosowania tabletek antykoncepcyjnych?

Istnieją skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych, choć większość z nich nie jest poważna. Działania niepożądane obejmują:

 • Nudności
 • Obolałe lub spuchnięte piersi
 • Mała ilość krwi lub plamienie między miesiączkami
 • Lżejsze okresy
 • Zmiany nastroju
 • Lekkie bóle głowy

Kto może przyjmować tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne mogą być bezpiecznie przyjmowane przez większość kobiet. Nie są one jednak zalecane dla osób po 35 roku życia, które palą papierosy. Jeśli nie palisz, możesz stosować hormonalne środki antykoncepcyjne aż do menopauzy. Nie powinnaś przyjmować hormonalnych środków antykoncepcyjnych, jeśli miałaś:

 • zakrzepy krwi w rękach, nogach lub płucach
 • poważne choroby serca lub wątroby
 • Rak piersi lub macicy
 • niekontrolowane wysokie ciśnienie krwi
 • Migreny z aurą

Istnieją inne warunki, które mogą zwiększać poziom ryzyka, jakie wiąże się z przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych. Jeśli nie jesteś pewien, czy masz jeden z tych warunków, zapytaj swojego lekarza. Należy również powiedzieć im, jeśli masz krewnego pierwszego stopnia (rodzica, brata, siostrę lub dziecko), który miał zakrzepy krwi w nogach lub płucach.