Alesse (etynyloestradiol, lewonorgestrel)

Alesse

Levonorgestrel — etynyloestradiol to tabletki antykoncepcyjne złożone z progestyny (levonorgestrel) i estrogenu (etynyloestradiol), stosowane w celu zapobiegania ciąży. Składniki leku Alesse działają głównie poprzez zapobieganie owulacji (uwolnieniu komórki jajowej z jajnika).

Gdzie w Polsce można kupić Alesse bez recepty?

Lek Alesse è jest dostępny w zwykłych aptekach na receptę. Ale w aptece internetowej Nowa-Apteka możesz kupić Alesse bez recepty!

Gwarantujemy, że kupując u nas, zachowasz anonimowość i otrzymasz produkt w ciągu 2-8 dni od złożenia zamówienia.

Cena Alesse waha się od 35,06€ do 273,43€. Oferujemy najniższe ceny za produkty wysokiej jakości.

Informacje o leku Alesse

Levonorgestrel – ethinyl Estradiol è tabletka antykoncepcyjna złożona z progestyny (levonorgestrel) i estrogenu (ethinyl estradiol), stosowana w celu zapobiegania ciąży. Składniki leku Alesse działają głównie poprzez zapobieganie owulacji (uwolnieniu komórki jajowej z jajnika). Lek Alesse powoduje również zmiany w śluzie szyjki macicy, które utrudniają penetrację plemników i implantację komórki jajowej.

Większość marek leku Alesse może być również stosowana w leczeniu trądziku u kobiet w wieku 14 lat i starszych, które mogą stosować tabletki antykoncepcyjne i u których wystąpiła miesiączka.

Lek Alesse może być dostępny pod różnymi markami i/lub w różnych postaciach. Każda określona marka leku Alesse może nie być dostępna we wszystkich postaciach lub nie być zatwierdzona do stosowania we wszystkich omawianych tu stanach chorobowych. Ponadto, niektóre postacie leku Alesse mogą nie być stosowane we wszystkich omawianych tu stanach chorobowych.

Lekarz mógł zasugerować stosowanie leku Alesse w innych stanach chorobowych niż wymienione w tych artykułach informacyjnych. Jeśli pacjent nie omówił tego z lekarzem lub nie jest pewien, dlaczego przyjmuje lek Alesse, powinien porozmawiać z lekarzem. Nie należy przerywać stosowania leku Alesse bez konsultacji z lekarzem.

Nie należy podawać leku Alesse innym osobom, nawet jeśli występują u nich takie same objawy jak u pacjenta. Stosowanie leku Alesse może być szkodliwe dla osób, którym lekarz nie zalecił jego stosowania.

Dawkowanie

Na dawkę leku, jakiej potrzebuje dana osoba, może mieć wpływ wiele czynników, takich jak masa ciała, inne schorzenia i inne leki. Jeśli lekarz zalecił stosowanie innej dawki leku niż wymienione tutaj, nie należy zmieniać sposobu przyjmowania leku bez konsultacji z lekarzem.

Porozmawiaj z lekarzem o najlepszym czasie rozpoczęcia przyjmowania tabletek. Pierwszy dzień miesiączki (krwawienia) è znany jako “Dzień 1”. Lekarz może zalecić rozpoczęcie przyjmowania tabletek w pierwszą niedzielę po rozpoczęciu miesiączki lub w 1. lub 5. dniu miesiączki. Tabletki należy przyjmować mniej więcej o tej samej porze każdego dnia, najlepiej po wieczornym posiłku lub w porze snu. Tabletki te można przyjmować z jedzeniem lub bez jedzenia.

Konieczne jest stosowanie drugiej metody kontroli urodzeń (np. prezerwatywy lateksowe i pianka lub żel plemnikobójczy) przez pierwsze 7 dni pierwszego cyklu stosowania tabletek. Wiele kobiet doświadcza plamienia, niewielkiego krwawienia lub może odczuwać dolegliwości żołądkowe w ciągu pierwszych 3 miesięcy przyjmowania tabletek. W przypadku złego samopoczucia nie należy przerywać przyjmowania tabletek – problem zazwyczaj mija. Jeśli nie minie, należy skonsultować się z lekarzem lub kliniką.

Tabletki mogą nie działać prawidłowo w przypadku wymiotów lub biegunki, a także w przypadku przyjmowania niektórych leków, takich jak antybiotyki. Jeśli pacjent zwymiotuje dawkę leku w ciągu 4 godzin od jej przyjęcia, wchłonięcie leku może nie być całkowite. Należy traktować to jako pominiętą dawkę i postępować zgodnie z instrukcjami dotyczącymi pominiętej dawki. Zmniejszenie liczby dawek przyjmowanych w ciągu miesiąca może zmniejszyć skuteczność leku.

W przypadku rozpoczęcia przyjmowania nowego leku podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, aby upewnić się, że nie zmniejszy on skuteczności tabletek. Do czasu konsultacji z lekarzem lub farmaceutą należy stosować zapasowe metody kontroli urodzeń, takie jak prezerwatywy lateksowe i pianki lub żel plemnikobójczy.

Ważne jest, aby przyjmować lek Alesse dokładnie tak, jak zalecił lekarz.

W przypadku pominięcia tabletek w dowolnym momencie zwiększa się ryzyko zajścia w ciążę. W przypadku pominięcia tabletki należy przyjąć ją tak szybko, jak tylko sobie o tym przypomnimy, a następną tabletkę należy przyjąć o zwykłej porze. Oznacza to, że można przyjąć 2 tabletki w ciągu jednego dnia.

W przypadku pominięcia 2 tabletek z rzędu w ciągu pierwszych 2 tygodni cyklu, należy przyjąć 2 tabletki w dniu, w którym sobie przypomniano i 2 tabletki następnego dnia. Następnie należy przyjmować jedną tabletkę dziennie aż do zakończenia opakowania. W przypadku uprawiania seksu w ciągu 7 dni po odstawieniu tabletek należy stosować drugą metodę kontroli urodzeń.

Jeśli pacjentka rozpocznie przyjmowanie tabletek w niedzielę i pominie 2 tabletki z rzędu w trzecim tygodniu cyklu lub 3 lub więcej tabletek z rzędu w dowolnym momencie cyklu, należy kontynuować przyjmowanie jednej tabletki dziennie do niedzieli. W niedzielę należy bezpiecznie wyrzucić resztę pakietu i rozpocząć nowy pakiet tego samego dnia. Należy stosować drugą metodę kontroli urodzeń, jeśli w ciągu 7 dni po odstawieniu tabletek dojdzie do stosunku płciowego.

W przypadku rozpoczęcia przyjmowania tabletek w dniu innym niż niedziela i pominięcia 2 tabletek z rzędu w trzecim tygodniu cyklu lub 3 lub więcej tabletek w dowolnym momencie cyklu, należy bezpiecznie wyrzucić resztę opakowania tabletek i rozpocząć nowe opakowanie tego samego dnia. W przypadku uprawiania seksu w ciągu 7 dni po odstawieniu tabletek należy zastosować inną metodę kontroli urodzeń. W tym miesiącu może nie wystąpić miesiączka. W przypadku pominięcia dwóch miesiączek z rzędu należy skontaktować się z lekarzem lub przychodnią.

Więcej informacji na temat postępowania w przypadku zapomnienia zażycia tabletki znajduje się w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli pacjent nie jest pewien, co zrobić po pominięciu dawki, powinien skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą w celu uzyskania porady.

Lek Alesse należy przechowywać w temperaturze pokojowej, chronić przed światłem i wilgocią oraz przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Nie należy wyrzucać leku do ścieków (np. do zlewu lub toalety) ani do odpadów domowych.

Efekty uboczne

Wiele leków może powodować działania niepożądane. Działanie niepożądane to niepożądana reakcja na lek przyjmowany w normalnych dawkach. Działania niepożądane mogą być łagodne lub ciężkie, przejściowe lub trwałe.

Wymienione poniżej działania niepożądane nie występują u wszystkich osób stosujących lek Alesse. Jeśli pacjent obawia się wystąpienia działań niepożądanych, powinien omówić z lekarzem ryzyko i korzyści wynikające ze stosowania leku Alesse.

Następujące działania niepożądane były zgłaszane przez co najmniej 1% osób przyjmujących lek Alesse. Wiele z tych działań niepożądanych można kontrolować, a niektóre mogą ustąpić samoistnie z czasem.

Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli u pacjenta wystąpią takie działania niepożądane oraz jeśli są one poważne lub uciążliwe. Farmaceuta może doradzić pacjentowi, jak radzić sobie z działaniami niepożądanymi.

 • skurcze brzucha lub wzdęcia
 • trądzik
 • ból, tkliwość lub obrzęk piersi
 • dyskomfort związany z soczewkami kontaktowymi
 • zwiększenie lub utrata owłosienia na ciele lub twarzy
 • bóle głowy
 • zwiększenie lub zmniejszenie apetytu
 • wzrost lub spadek zainteresowania aktywnością seksualną
 • mdłości
 • wysypka
 • obrzęk kostek i stóp
 • wymioty
 • zmiany masy ciała

Dostępny formularz

Każda jasnoróżowa tabletka zawiera 100 &mikro;g lewonorgestrelu i 20 &mikro;g etynyloestradiolu. Składniki niemedyczne: hydroksypropylometyloceluloza, laktoza, stearynian magnezu, celuloza mikrokrystaliczna, glikol polietylenowy, syntetyczny czerwony tlenek żelaza, dwutlenek tytanu i wosk E.

Każda jasnoróżowa tabletka zawiera 100 &mikro;g lewonorgestrelu i 20 &mikro;g etynyloestradiolu. Białe tabletki są nieaktywne. Składniki niemedyczne: hydroksypropylometyloceluloza, laktoza, magnezu stearynian, celuloza mikrokrystaliczna, polakrylina potasowa, glikol polietylenowy, syntetyczny czerwony tlenek żelaza, tytanu dwutlenek i wosk E; tabletki białe: hydroksypropylometyloceluloza, laktoza, magnezu stearynian, celuloza mikrokrystaliczna, polakrylina potasowa, glikol polietylenowy, tytanu dwutlenek i wosk E.

Przeciwwskazania

Nie należy przyjmować leku Alesse, jeśli

 • są uczulone na lewonorgestrel, etynyloestradiol lub którykolwiek składnik leku
 • jesteś lub możesz być w ciąży
 • cierpi lub cierpiał na migrenę z aurą
 • mają zakrzepy krwi lub w przeszłości występowały zakrzepy krwi w naczyniach krwionośnych
 • mają aktywną chorobę wątroby lub osłabioną czynność wątroby
 • mieć jakiekolwiek obrażenia oka wynikające z choroby naczyń krwionośnych oka, takie jak częściowa lub całkowita utrata wzroku lub ubytki w polu widzenia
 • chorują na cukrzycę z powikłaniami ze strony naczyń krwionośnych (np. choroby serca, oczu, nerek, zakażenia stóp)
 • miał zawał serca
 • ma, miał lub może mieć nowotwór estrogenozależny
 • choruje, chorował lub może chorować na raka piersi
 • mają zaburzenia rytmu serca, które mogą powodować zakrzepy krwi
 • mają lub miały łagodne lub nowotworowe guzy wątroby
 • występują lub występowały w przeszłości zaburzenia naczyniowo-mózgowe (problemy z naczyniami krwionośnymi w mózgu, takie jak udar)
 • ma lub miał chorobę wieńcową
 • choruje lub chorował na choroby zastawek serca
 • występuje lub występowało zakrzepowe zapalenie żył (zapalenie naczyń krwionośnych) lub zaburzenia zakrzepowo-zatorowe (krzepnięcie krwi)
 • mają niekontrolowane wysokie ciśnienie krwi
 • mają niezdiagnozowane nieprawidłowe krwawienia z pochwy
 • mają lub miały zapalenie trzustki z wysokim poziomem trójglicerydów
 • przyjmują kombinacje leków przeciwwirusowych na zapalenie wątroby typu C złożone z ombitaswiru, parytaprewiru i rytonawiru, z dasubiwirem lub bez niego

Interakcje

Palenie tytoniu jest niebezpiecznym czynnikiem, który może wpływać na wpływ leku Alesse na organizm i powodować szereg zaburzeń, zwłaszcza zawał serca, udar mózgu lub zakrzepy krwi. Lek należy przyjmować ostrożnie i pod kontrolą lekarza, jeśli pacjent jest w wieku powyżej 35 lat. Leczenie nie może zapobiec rozwojowi chorób przenoszonych drogą płciową.

Alesse a inne leki

Niektóre leki mogą zaburzać mechanizm działania leku Alesse, wywołując liczne reakcje niepożądane. Należy unikać łączenia leku Alesse z lekami powodującymi sekwestrację, fenobarbitalem, lekami stosowanymi w leczeniu zapalenia wątroby typu C, antybiotykami, Bosentanem i innymi.