Yasmin (etynyl, drospirenon)

Yasmin

Yasmin (etynyloestradiol/drospirenon) to połączenie dwóch hormonów żeńskich, przepisywane jako 28-dniowa doustna tabletka antykoncepcyjna stosowana w celu zapobiegania ciąży. Działanie leku Yasmin polega na hamowaniu uwalniania komórki jajowej podczas cyklu miesiączkowego.

Jak kupić Yasmin online w Polsce?

Lek Yasmin można zamówić w aptece internetowej Nowa-Apteka. Apteki internetowe mają wiele zalet w porównaniu z aptekami tradycyjnymi. Oto najważniejsze z nich:

 • Yasmin bez recepty
 • Niska cena leku Yasmin
 • Wysoka jakość produktu
 • Wiarygodna apteka internetowa
 • Bezpieczne zakupy
 • 100% anonimowości

Czy mogę kupić Yasmin bez recepty?

Tak. W większości zwykłych aptek, a nawet w aptekach internetowych, wymagana jest recepta lekarska. Wiemy jednak, jak trudne może być kupowanie najprostszych leków, dlatego robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zaoszczędzić Twój czas i pieniądze.

Cena w aptece internetowej

Można powiedzieć, że cena leku Yasmin w Nowa-Apteka è jest najlepsza wśród aptek internetowych:

 • 21 tabletek – €29,96
 • 42 tabletki – €52,05
 • 63 tabletki – €74,14
 • 84 tabletki – €96,22
 • 126 tabletek – €140,40
 • 168 tabletek – €184,57

Ważne informacje o preparacie Yasmin

Hormony zawarte w leku Yasmin (drospirenon i etynyloestradiol) zapobiegają uwalnianiu komórki jajowej przez jajniki (owulacja). Utrudniają one również plemnikom dotarcie do komórki jajowej lub zagnieżdżenie się komórki jajowej w wyściółce macicy.

Jak przyjmować

Lek Yasmin jest pakowany w paski po 21 tabletek. Na każdej tabletce zaznaczony jest dzień tygodnia, w którym należy ją zażyć.

Każdą tabletkę należy przyjmować o tej samej porze każdego wskazanego dnia, zgodnie ze strzałkami, aż do zakończenia paska.

Po zakończeniu stosowania pasków należy zrobić 7-dniową przerwę, w czasie której nie należy przyjmować żadnych tabletek. W tym czasie powinno wystąpić krwawienie z odstawienia. W ciągu tych 7 dni nadal będziesz chroniona przed ciążą, o ile wcześniejsze 21 tabletek przyjmowałaś zgodnie z zaleceniami.

Nowy pasek należy rozpocząć po upływie 7-dniowego okresu bez przyjmowania tabletek, niezależnie od tego, czy krwawienie z odstawienia ustąpiło. Nowy odcinek należy rozpocząć następnego dnia po zakończeniu 7-dniowej przerwy.

Co należy zrobić, jeśli zapomnę zażyć lek Yasmin?

W przypadku zapomnienia tabletki antykoncepcyjnej Yasmin należy przyjąć tabletkę tak szybko, jak tylko się o niej przypomni – nawet jeśli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek w ciągu jednego dnia. Należy kontynuować przyjmowanie pozostałych tabletek jak zwykle. Nadal będziesz chroniona przed ciążą.

W przypadku pominięcia więcej niż jednej tabletki, w razie odbycia stosunku płciowego bez zabezpieczenia, pacjentka może nie być chroniona przed ciążą. Przez następne 7 dni należy stosować dodatkowe metody antykoncepcji, takie jak prezerwatywy, aby mieć pewność, że jest się zabezpieczonym.

Więcej informacji na temat postępowania w przypadku pominięcia jednej lub więcej tabletek można znaleźć w ulotce informacyjnej dla pacjenta dołączonej do opakowania tabletek.

Co należy zrobić, jeśli zażyję więcej leku Yasmin niż powinnam?

W przypadku jednoczesnego przyjęcia kilku tabletek leku Yasmin może wystąpić złe samopoczucie, wymioty lub krwawienie z pochwy.

Jeśli pacjentka przyjęła więcej tabletek leku Yasmin niż powinna, należy porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą w celu uzyskania porady.

Jak skuteczna jest Yasmin?

Jeśli lek Yasmin jest przyjmowany prawidłowo, jego skuteczność w zapobieganiu ciąży wynosi 99%. W przypadku niewłaściwego stosowania leku, około 9 na 100 kobiet zajdzie w ciążę.

W przypadku wymiotów lub ciężkiej biegunki może nie być zapewniona ochrona przed ciążą. W takim przypadku należy kontynuować przyjmowanie tabletek jak zwykle, ale podczas choroby należy stosować prezerwatywę. Jeśli taka sytuacja trwa dłużej niż 24 godziny, należy postępować tak samo, jak w przypadku pominięcia tabletki.

Po jakim czasie od zażycia leku Yasmin można uzyskać ochronę?

Jeśli pacjentka zacznie stosować lek Yasmin w dniach 1-5 miesiączki, powinna być natychmiast zabezpieczona przed ciążą, pod warunkiem, że nie ma krótkiego lub nieregularnego cyklu miesiączkowego.

W przypadku rozpoczęcia stosowania leku po 1. dniu i krótkich/nieregularnych cyklach miesiączkowych należy stosować prezerwatywę przez 7 dni podczas uprawiania seksu. Lekarz poinformuje pacjentkę, czy konieczne jest stosowanie dodatkowej antykoncepcji w ciągu pierwszych 7 dni, jeśli uprawia ona seks.

Efekty uboczne

Wiele kobiet nie odczuwa żadnych skutków ubocznych, jednak u niektórych mogą one wystąpić. Mogą to być wahania nastroju, bóle głowy, dyskomfort w piersiach, złe samopoczucie i nieregularne krwawienia. Rzadko u niektórych kobiet dochodzi do zakrzepów krwi. Ta tabletka wiąże się z nieco większym ryzykiem powstania zakrzepów krwi niż pozostałe. W razie jakichkolwiek wątpliwości prosimy o przesłanie nam wiadomości za pośrednictwem dokumentacji medycznej.

Kto może przyjmować Yasmin?

Yasmin jest odpowiednim środkiem antykoncepcyjnym dla młodszych kobiet, które są aktywne seksualnie. Jednak w przypadku występowania pewnych czynników ryzyka przed zastosowaniem tego doustnego środka antykoncepcyjnego może być konieczna konsultacja lekarska.

Przed rozpoczęciem stosowania tabletek antykoncepcyjnych Yasmin należy poinformować lekarza, jeśli

 • przyjmują inne leki, w tym leki ziołowe zawierające dziurawiec
 • karmisz piersią
 • mają problemy z krążeniem krwi lub sercem
 • mieć problemy z nerkami lub wątrobą
 • chorują na cukrzycę
 • mają żylaki (opuchnięte żyły)
 • są uczulone na którykolwiek ze składników leku Yasmin

Pełny wykaz wszystkich znanych środków ostrożności związanych z przyjmowaniem leku Yasmin znajduje się w ulotce dla pacjenta dołączonej do opakowania tabletek.

Czy można bezpiecznie stosować Yasmin &egrave w okresie karmienia piersią?

Lek Yasmin, podobnie jak większość złożonych tabletek antykoncepcyjnych, może być stosowany od 6 tygodnia po porodzie, jeśli pacjentka karmi piersią.

Czy Yasmin może zatrzymać miesiączkę?

Przyjmując dwa opakowania leku Yasmin jedno po drugim, można uniknąć wystąpienia miesiączki.

Czy Yasmin wpływa na moją wagę?

Nie ma dowodów sugerujących, że przyjmowanie leku Yasmin ma wpływ na masę ciała. Może się okazać, że masa ciała zmienia się w trakcie cyklu z powodu zatrzymania płynów w organizmie i innych przyczyn niezwiązanych z przyjmowaniem tabletek.

Czy pacjentki palące mogą stosować Yasmin?

Jeśli pacjentka pali papierosy i jest w wieku poniżej 35 lat, może otrzymać lek Yasmin. Jeśli jednak pacjentka jest w wieku powyżej 35 lat, zaleca się wypróbowanie innej metody antykoncepcji, takiej jak tabletki zawierające wyłącznie progestagen, wkładka wewnątrzmaciczna (IUD), system wewnątrzmaciczny (IUS), implant antykoncepcyjny lub zastrzyk antykoncepcyjny.

Bezpieczeństwo: przyjmowanie innych leków

Pacjentka powinna móc przyjmować lek Yasmin razem z innymi lekami. Ważne jest jednak, aby pacjentka poinformowała nas o lekach wydawanych na receptę, lekach dostępnych bez recepty i lekach rekreacyjnych, które przyjmuje, abyśmy mogli bezpiecznie przepisać lek Yasmin.