Naprosyn (Naproxen)

Naprosyn

Naprosyn jest lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym, zawierającym substancję czynną naproksen. Substancja czynna jest zasadniczo dobrze tolerowanym i często stosowanym lekiem przeciwbólowym. Ze względu na swoje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i obniżające gorączkę jest stosowany głównie w leczeniu chorób reumatycznych. Naproksen jest standardowym środkiem leczniczym stosowanym w schorzeniach reumatycznych oraz niereumatycznych obrzękach i stanach zapalnych. Stosuje się ją również w ostrych atakach podagry.

Jak otrzymać Naprosyn bez recepty

Tabletki Naprosyn można kupić w naszej aptece internetowej bez recepty. Określ dawkę i wielkość opakowania, których potrzebujesz, a następnie złóż zamówienie.

Naprosyn 500 mg

Liczba tabletek Cena
30 €29.52
60 €46.48
90 €63.44
120 €80.40
180 €114.32
270 €165.20
360 €216.09

Naprosyn 250 mg

Liczba tabletek Cena
30 €29.54
60 €45.87
90 €62.19
120 €78.52
180 €111.18
270 €160.16
360 €209.14

Co to jest Naprosyn?

Naproxen è może złagodzić ból w miejscu jego powstawania. Ten nowoczesny lek przeciwbólowy jest stosowany głównie w leczeniu bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Istnieje wiele różnych obszarów zastosowań. Należą do nich zarówno bóle stawów związane z zapaleniem stawów, jak i skurcze menstruacyjne. W przypadku stosowania preparatów naproksenu należy jednak pamiętać, aby przyjmować je przez krótki okres czasu. Substancji czynnej nie należy stosować dłużej niż przez siedem dni. Tak zalecają producenci, farmaceuci, a w szczególności lekarze.

Sposób działania

Wiele bólów w ciele jest spowodowanych istniejącym stanem zapalnym. Przyczyną bólu są prostaglandyny. Te substancje przekaźnikowe powodują podrażnienie zakończeń nerwowych, które w odpowiedzi wysyłają sygnały bólowe do mózgu. Naproksen działa bezpośrednio na ten proces. Substancja czynna hamuje powstawanie tych substancji, dzięki czemu do mózgu nie docierają sygnały bólowe, a uczucie bólu zostaje złagodzone. Naproksen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ) i może działać przeciwbólowo nawet przez 12 godzin.

Substancja czynna naproksen hamuje powstawanie cyklooksygenazy prostaglandynowej. Składnik aktywny hamuje również wrażliwą na hormony lipazę. Prostaglandyna jest substancją przekaźnikową, która podrażnia zakończenia nerwowe, które następnie wysyłają sygnały bólowe do mózgu. Ponieważ proces ten jest hamowany przez substancję czynną, sygnał bólowy nie dociera do mózgu. W ten sposób uzyskuje się efekt przeciwbólowy. Pod względem chemicznym naproksen jest propionianem arylu o bardzo długim okresie półtrwania w osoczu.

Rzeczywiste działanie przeciwbólowe opiera się na hamowaniu cyklooksygenazy. Naproksen zmniejsza w tym mechanizmie powstawanie substancji przekaźnikowych zwiększających odczuwanie bólu, tzw. prostaglandyn. Przynosi to ulgę w bólu i zmniejsza procesy zapalne. Działanie przeciwzapalne opiera się również na gromadzeniu się składnika aktywnego w tkance objętej stanem zapalnym.

Naproxen è jest chemicznie podobny do aktywnego składnika ibuprofenu, ale è dostępny w organizmie dłużej. Naproxen è całkowicie wchłaniany w jelitach i wchłaniany do krwiobiegu. Po 15 godzinach od zażycia leku połowa substancji czynnej jest rozkładana przez organizm. Jest to lek o bardzo długim czasie działania. Tak długa skuteczność wiąże się również z działaniami niepożądanymi. Naproksen jest inaktywowany przez wątrobę i wydalany przez nerki.

Na jakie dolegliwości pomaga Naprosyn?

Dawkowanie

Lek Naprosyn è jest dostępny w dawce 250 miligramów. Dorośli przyjmują dwie tabletki na początku leczenia. Po ośmiu godzinach można przyjąć kolejną tabletkę. Czas trwania leczenia powinien być ustalony przez lekarza prowadzącego.

Pojedyncza dawka dla dorosłych wynosi od 200 do 400 miligramów, a maksymalna dawka dobowa to 600 miligramów. Odpowiada to maksymalnie 3 tabletkom, które można przyjmować na dobę. Na zlecenie lekarza przepisuje się pojedyncze dawki do 1000 miligramów i dawki dobowe do 1250 miligramów. Przyjmowanie preparatu z posiłkami może zmniejszyć i spowolnić wchłanianie, ale nie wpływa na przepływ.

Lek Naprosyn przyjmuje się w postaci tabletek przed posiłkami. W przypadku silnego bólu i dyskomfortu można również przyjmować tabletki na pusty żołądek. Lek można przyjmować dwa lub trzy razy dziennie co osiem do dwunastu godzin. Nie należy jednak przekraczać maksymalnej dawki dobowej wynoszącej 1250 miligramów. Pacjenci nie powinni również przyjmować jednorazowo więcej niż 1000 miligramów substancji czynnej.

Aby uzyskać efekt obniżający gorączkę i przeciwzapalny, substancję czynną należy przyjmować w większych dawkach niż w przypadku leczenia bólu. Ponadto długotrwałe przyjmowanie leku jest konieczne w przypadku chorób reumatycznych i wiąże się z silniejszymi działaniami niepożądanymi. Zasadniczo naproksen powinien być zawsze stosowany w małych dawkach i możliwie jak najkrócej.

Efekty uboczne

Do najczęstszych działań niepożądanych należą zaburzenia ze strony ośrodkowego układu nerwowego, takie jak zawroty głowy, ból głowy, zmęczenie, a także zaburzenia ze strony układu pokarmowego, takie jak nudności, niestrawność, zgaga, biegunka, ból brzucha, zaparcia, a nawet wymioty.

Sporadycznie występują zaburzenia słuchu, zawroty głowy, dzwonienie w uszach, astma, zaburzenia oddychania, reakcje skórne, a nawet zaburzenia czynności nerek.

Bardzo rzadko jednak występują poważne działania niepożądane, takie jak zaburzenia krwi, zaburzenia psychiczne, reakcje nadwrażliwości, zaburzenia widzenia, owrzodzenia przewodu pokarmowego, zaburzenia sercowo-naczyniowe, krwawienia z przewodu pokarmowego i niewydolność nerek.

Działania niepożądane występują z powodu zahamowania tworzenia prostaglandyn. Mają one działanie nasilające ból, ale pełnią również inne ważne funkcje, takie jak tworzenie błony śluzowej żołądka lub jelit.

Działania niepożądane to bardzo często zaburzenia żołądkowo-jelitowe. W związku z tym często mogą wystąpić wymioty, biegunka, nudności i rozwój wrzodów dwunastnicy lub żołądka. Jednak w przeciwieństwie do innych substancji czynnych tego typu, naproksen lepiej toleruje się w żołądku. Rzadkie działania niepożądane to zawroty głowy, bóle głowy, zaburzenia widzenia i słuchu oraz drażliwość.

Informacje ważne podczas stosowania leku Naprosyn

Lek Naprosyn nie powinien być stosowany w czasie ciąży, jeśli nie zalecił tego lekarz. Lek Naprosyn może powodować poważne działania niepożądane, takie jak zawroty głowy. Pacjenci z takimi objawami nie powinni brać czynnego udziału w ruchu drogowym. Działania niepożądane, takie jak zawroty głowy lub rozstrój żołądka, mogą być dodatkowo nasilone przez alkohol. Podczas stosowania leku pacjenci powinni zadbać o to, aby nie spożywać napojów alkoholowych lub spożywać je w niewielkich ilościach.

Przyjmowanie leku Naprosyn jest zależne od wieku i może być stosowane u dzieci i młodzieży w małych dawkach dopiero od 11 roku życia. Substancja czynna nie jest zalecana w okresie karmienia piersią i ciąży, dlatego nie należy jej przyjmować. Ponadto nie wolno przyjmować substancji czynnej w przypadku nadwrażliwości.

Naproksen nie powinien być stosowany jako lek rozrzedzający krew. Możliwe są również interakcje z glikokortykoidami, digoksyną i fenytoiną. Jeśli naproksen jest przyjmowany razem z kwasem acetylosalicylowym w celu rozrzedzenia krwi, ASA traci swoją skuteczność. Z tego powodu pacjenci muszą przyjmować te dwa leki w różnym czasie.

Dawka maksymalna

Naprosyn, w maksymalnej dawce 750 miligramów na dobę dla dorosłych, może być również przyjmowany przez kilka dni w celu uśmierzenia bólu. Ponieważ poszczególne preparaty zawierają substancję czynną w różnych dawkach, pacjenci muszą zwracać szczególną uwagę na zawartość tabletek. Ze względu na długotrwałe działanie, lek Naprosyn è jest szczególnie popularny w przypadku długotrwałych dolegliwości bólowych. Dotyczy to zwłaszcza bólów menstruacyjnych, które trwają zwykle od jednego do trzech dni. Składnik aktywny jest również często stosowany w celu złagodzenia dyskomfortu po operacji lub usunięciu zęba. Zwalcza procesy zapalne w organizmie i choroby reumatyczne.