Metformina

Metformina

Metformina jest ogólnym lekiem normoglikemizującym, przyjmowanym doustnie. Należy do rodziny biguanidów przeciwcukrzycowych, czyli do klasy leków, które nie wpływają na działanie insuliny. Dzięki temu jest to cząsteczka, która może być stosowana w leczeniu cukrzycy typu 1. Składnik aktywny jest stosowany we Francji od końca lat 70. ubiegłego wieku, ale naukowcy wciąż znajdują dla niego nowe zastosowania.

Obecnie metformina jest stosowana u osób, u których zdiagnozowano cukrzycę typu 2. Na tym etapie regularna aktywność fizyczna i dieta dostosowana do stanu zdrowia danej osoby nie są w stanie wyeliminować objawów i skutków choroby. Cząsteczka ta może być stosowana samodzielnie lub w połączeniu z leczeniem insuliną.

Cena metforminy

850 mg

Liczba tabletek Cena
60 €36.81
90 €49.03
120 €61.25
180 €85.69
270 €122.35
360 €159.01

500 mg

Liczba tabletek Cena
90 €27.53
180 €44.42
360 €78.19

Co to jest metformina?

Metformina è lek stosowany w leczeniu cukrzycy, który jest połączony ze zdrową dietą, wystarczającą ilością ruchu – i innymi lekami, w zależności od potrzeb – w celu kontrolowania poziomu cukru we krwi. Metformina è jest przepisywana w przypadku cukrzycy typu 2.

Leczenie wysokiego poziomu cukru we krwi zapobiega uszkodzeniu nerek, zaburzeniom nerwowym, ślepocie, utracie kończyn i zaburzeniom funkcji seksualnych. Właściwe leczenie cukrzycy zmniejsza ryzyko zawału serca lub udaru mózgu.

Jak działa metformina?

Metformina pomaga organizmowi powrócić do naturalnej odpowiedzi na insulinę, którą sam wytwarza. Zmniejsza również ilość cukru produkowanego przez wątrobę i wchłanianego przez żołądek i jelita.

Dlaczego należy przyjmować metforminę?

Ponieważ metformina skutecznie pomaga organizmowi w przywróceniu prawidłowego poziomu cukru we krwi, przyjmowanie leku w połączeniu ze zdrowym stylem życia może pomóc w zapobieganiu ewentualnym skutkom ubocznym choroby. Jeśli kontrolujesz poziom cukru we krwi, zmniejsza się ryzyko uszkodzenia nerek, problemów z nerwami, ślepoty, utraty kończyn, zaburzeń funkcji seksualnych, zawału serca lub udaru mózgu.

Jak stosuje się metforminę?

Przed zastosowaniem leku należy dokładnie przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania. Należy to robić za każdym razem, gdy przyjmuje się nowe opakowanie tego leku.

Metforminę należy przyjmować doustnie, zgodnie z zaleceniami lekarza. Zazwyczaj metforminę przyjmuje się trzy razy dziennie, po posiłku. Podczas stosowania tego leku należy pić dużo płynów, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Dawkowanie metforminy zależy od stanu pacjenta, reakcji organizmu na lek oraz od tego, czy pacjent przyjmuje inne leki.

Lekarz prawdopodobnie przepisze początkowo mniejszą dawkę, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, a następnie zwiększy dawkę, gdy pacjent przyzwyczai się do leku. Należy zawsze postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Jeśli pacjent przyjmuje już lek na cukrzycę, powinien postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Poinformuje on pacjenta, jak powoli i ostrożnie odstawić dotychczas stosowane leki i przejść na metforminę.

Należy regularnie sprawdzać stężenie glukozy we krwi, zgodnie z zaleceniami lekarza. Należy poinformować lekarza o wynikach badań, zwłaszcza jeśli są one zbyt niskie lub zbyt wysokie. Lekarz może być zmuszony do dostosowania dawki leku.

Jak skuteczny jest ten lek?

Metformina jest jednym z pierwszych leków przepisywanych w przypadku zdiagnozowania cukrzycy typu 2. Jego skuteczność jest dobrze ugruntowana, ponieważ jest dostępny na rynku od 1979 roku. Jest to doskonała pomoc dla osób z nadwagą i otyłością, ponieważ substancja czynna ma jedynie niewielkie działanie hipoglikemizujące, jednocześnie zmniejszając hiperglikemię. Ponadto nie powoduje przyrostu masy ciała u pacjentów przyjmujących go regularnie. Poziom insuliny we krwi obniża się, ponieważ hormon ten jest wchłaniany przez tkankę tłuszczową i mięśnie.

Działania niepożądane i przeciwwskazania

Lekarz przepisał metforminę, ponieważ uważa, że korzyści dla pacjenta przewyższają ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. U wielu pacjentów przyjmujących metforminę nie występują poważne działania niepożądane.

Podczas leczenia metforminą mogą wystąpić nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha, osłabienie lub metaliczny posmak w ustach. Jeśli którekolwiek z tych działań niepożądanych utrzymuje się przez pewien czas lub nasila się, należy natychmiast poinformować lekarza. Jeśli dolegliwości żołądkowe utrzymują się lub nawracają po przyjęciu metforminy przez kilka dni lub co tydzień, należy natychmiast poinformować lekarza. Dyskomfort w żołądku pojawiający się po kilku pierwszych dniach leczenia może być objawem kwasicy mleczanowej.

Metformina zwykle nie powoduje niskiego poziomu cukru we krwi lub hipoglikemii. Niskie stężenie cukru we krwi może wystąpić, jeśli metformina jest przepisywana razem z innymi lekami przeciwcukrzycowymi. Należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może być konieczne zmniejszenie dawki drugiego leku przeciwcukrzycowego.

Niski poziom cukru we krwi może powodować następujące objawy: szybkie bicie serca, drżenie, niewyraźne widzenie, uczucie głodu, zawroty głowy lub mrowienie w dłoniach lub stopach. Osoby, które często cierpią na hipoglikemię, powinny zawsze mieć przy sobie tabletki z glukozą. Napoje alkoholowe i nadmierny wysiłek fizyczny mogą przyczynić się do obniżenia poziomu cukru we krwi. Hipoglikemii można zapobiec, jedząc regularne posiłki i nie opuszczając ich.

Wysoki poziom cukru we krwi, zwany również hiperglikemią, daje następujące objawy: zwiększone oddawanie moczu, pragnienie, senność, dezorientacja, przyspieszony oddech, zaczerwienienie i owocowy zapach z ust. Jeśli wystąpią takie objawy, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

W przypadku wystąpienia kwasicy mleczanowej należy przerwać stosowanie metforminy i natychmiast poinformować lekarza.

Ciężka reakcja na metforminę è występuje rzadko. Należy jednak niezwłocznie zwrócić się o pomoc lekarską, jeśli wystąpią którekolwiek z następujących objawów reakcji alergicznej: wysypka, swędzenie lub obrzęk twarzy, języka, gardła, trudności w oddychaniu i silne zawroty głowy.

Przed rozpoczęciem stosowania metforminy należy poinformować lekarza o uczuleniu na ten lek lub o innych uczuleniach. Metformina może zawierać nieaktywne składniki, które mogą powodować reakcje alergiczne.

Przed zastosowaniem metforminy należy poinformować lekarza o przebytych chorobach, zwłaszcza jeśli u pacjenta występowały ciężkie problemy z oddychaniem, zaburzenia krwi, choroby wątroby lub nerek

Przed zabiegiem chirurgicznym lub badaniem rentgenowskim z użyciem jodowanego kontrastu należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych lekach. Konieczne może być zaprzestanie ich przyjmowania do czasu zakończenia badania.

W przypadku hipoglikemii mogą wystąpić zaburzenia widzenia lub zawroty głowy. Nie należy prowadzić pojazdów, obsługiwać maszyn ani wykonywać żadnych czynności wymagających czujności lub wyraźnego widzenia, dopóki nie ma pewności, że dana czynność może być bezpiecznie wykonana.