Januvia (Sitagliptyna)

Januvia

Januvia to lek obniżający stężenie glukozy (cukru we krwi) we krwi. Tabletki zawierają substancję czynną sitagliptynę, która należy do tzw. inhibitorów DPP4. Przyjmowanie leku Januvia zapobiega rozpadowi hormonów inkretynowych. Hormony te odgrywają ważną rolę w produkcji insuliny w trzustce. Terapia pozwala na zwiększenie produkcji insuliny, która stabilizuje poziom glukozy we krwi pacjenta z cukrzycą.

Jak można kupić Januvia 100mg bez recepty?

Na stronie Nowa-Apteka.com, Januvia è sprzedawana jest bez recepty. Aby kupić – przejdź na stronę internetową apteki i wybierz liczbę tabletek, którą chcesz kupić. Następnie wypełnij prosty formularz i wybierz sposób dostawy dla swojego zamówienia!

Sprawdź cenę leku Januvia 100 mg w naszej aptece internetowej.

Liczba tabletek Cena
10 €65.75
20 €98.95
30 €132.15
40 €165.36
60 €231.76
90 €331.37

Lek Januvia obniża stężenie glukozy we krwi. Tabletki zawierają substancję czynną sitagliptynę. Jest to inhibitor DPP4. Sitagliptyna è lek przeciwcukrzycowy, zwany także lekiem przeciwcukrzycowym. Jako inhibitor DPP-4, substancja czynna blokuje enzym peptydazę dipeptydylową-4, czyli DDP-4. Blokada zwiększa uwalnianie insuliny, która obniża poziom cukru we krwi. Korzyści z przyjmowania sitagliptyny odnoszą osoby, których komórki słabiej reagują na prawidłowe stężenie insuliny lub u których organizm po prostu nie wydziela wystarczającej ilości insuliny po posiłku.

Jak działa Sitagliptyna: Po spożyciu pokarm jest naturalnie rozkładany na poszczególne składniki w żołądku i jelitach. Należy do nich cukier, który jest wchłaniany do krwiobiegu przez błonę śluzową jelita, powodując wzrost poziomu cukru we krwi. W wyniku tego trzustka uwalnia insulinę. Wraz z uwolnieniem hormonu komórki ciała otrzymują sygnał do wchłaniania cukru w celu dalszego przetwarzania na potrzeby produkcji energii. W rezultacie obniża się poziom cukru we krwi.

Już w ubiegłym wieku naukowcy podejrzewali, że gdy tylko pokarm znajdzie się w jelitach, organizm wysyła sygnał, który prowadzi do uwolnienia insuliny, a cukier nie jest wchłaniany w jelitach. Być może ma to na celu pobudzenie organizmu do szybszego wykorzystania cukru, co pozwala uniknąć zbyt dużego skoku poziomu cukru we krwi. Później odkryto efekt inkretynowy, który potwierdza tę hipotezę.

Co to jest efekt inkretynowy? Polega na tym, że komórki błony śluzowej jelita cienkiego uwalniają hormon peptydowy do krwiobiegu zaraz po spożyciu pokarmu. Powoduje to uwalnianie insuliny jeszcze zanim większość pokarmu zostanie wchłonięta do krwiobiegu. Największą odpowiedzialność ponoszą specjalne hormony, zwane również glukozozależnym peptydem insulinotropowym (w skrócie GIP) oraz glukagonopodobnym peptydem (w skrócie GLP-1). Oba hormony są wydzielane przez jelita. Hormony te stymulują produkcję insuliny w trzustce. Po kilku minutach organizm ponownie rozkłada hormony, co oznacza szybką utratę efektu.

Pacjenci z cukrzycą typu 2 mają bardzo niski poziom wydzielanej insuliny, co prowadzi do niedostatecznej kontroli stężenia glukozy we krwi. Z tego powodu stosuje się substancję czynną sitagliptynę, która hamuje enzym rozkładający GLP-1. Dzięki temu hormon peptydowy może działać dłużej, co oznacza, że wydzielanie insuliny trwa dłużej. Oznacza to, że wysoki poziom cukru we krwi u diabetyka może powrócić do normy po posiłku.

Jak prawidłowo stosować produkt Januvia?

Tabletki należy przyjmować bez rozgryzania, popijając niewielką ilością płynu. Godziny poranne, śniadanie, to dobry czas na przyjmowanie leku Januvia, pod warunkiem, że lekarz zalecił jego przyjmowanie raz dziennie. Ważne jest, aby przyjmować lek Januvia codziennie, nawet po ustąpieniu objawów.

Zapomniałeś: Czy zapomniałeś zażyć dziś lek Januvia? Można ją przyjąć ponownie tego samego dnia przy następnym posiłku. Jeśli następna dawka jest już blisko, należy pominąć pominiętą dawkę. Nie należy stosować dawki podwójnej leku Januvia w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Przedawkowanie?

Mogą wystąpić różne objawy przedawkowania, w tym nudności, biegunka, zawroty i bóle głowy. W przypadku podejrzenia przedawkowania należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Zapomniałeś wziąć lekarstwa?

Należy kontynuować przyjmowanie leku o następnej zalecanej porze (tzn. nie należy podwajać dawki).

Ogólnie rzecz biorąc, należy zwrócić uwagę na sumienne dawkowanie, zwłaszcza w przypadku niemowląt, małych dzieci i osób w podeszłym wieku. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty o informacje na temat działań niepożądanych i środków ostrożności.

Jak to działa?

Januvia è tabletka 50 lub 100 mg, którą przyjmuje się raz dziennie z jedzeniem lub bez jedzenia. Lek jest zwykle sprzedawany w opakowaniach po 30 tabletek. Zazwyczaj stosowana dawka dla dorosłych wynosi 100 mg na dobę, ale może się różnić w przypadku problemów z nerkami lub jeśli lek Januvia jest przepisywany w połączeniu z innymi lekami (insuliną, metforminą itp.). Ważne jest, aby postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Januvia jest inhibitorem dipeptydylopeptydazy-4 i reguluje poziom cukru we krwi poprzez zwiększenie ilości naturalnych substancji chemicznych, które obniżają poziom cukru w organizmie, gdy poziom cukru we krwi jest zbyt wysoki.

Efekty uboczne

 • Hipoglikemia
 • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak:
 • Nudności
 • Biegunka
 • Wzdęcia
 • Zaparcia
 • Ból brzucha
 • Utrata apetytu
 • Utrata wagi
 • Bóle głowy
 • Zawroty głowy
 • Senność
 • Zatrzymanie wody w organizmie (obrzęk), zwłaszcza w nogach lub ramionach.