Glucophage (metformina)

Glucophage

Glucophage, sprzedawany również pod nazwami handlowymi Fortamet, Glumetza i Riomet, należy do klasy leków zwanych biguanidami, które hamują wytwarzanie glukozy w wątrobie. Lek, którego składnikiem aktywnym jest chlorowodorek metforminy, jest zalecany w leczeniu cukrzycy typu 2, pomagając kontrolować stężenie glukozy we krwi u tych pacjentów.

Glukofag cena

850 mg

Liczba tabletek Cena
90 €30.90
180 €41.21
270 €51.51
360 €61.81

500 mg

Liczba tabletek Cena
90 €25.24
120 €28.16
180 €33.99
240 €39.82
360 €51.49

W jakim celu stosuje się ten lek?

Glucophage è stosowany samodzielnie lub w połączeniu z innymi lekami, w tym z insuliną, w leczeniu cukrzycy typu 2. Cukrzyca typu 2 to przewlekła choroba rozwijająca się w późniejszym okresie życia, w której insulina nie jest wydzielana w normalny sposób, co powoduje, że poziom cukru we krwi (lub ‘glukozy we krwi’) nie jest wyrównany w ciągu dnia. Leki z grupy biguanidów pomagają kontrolować stężenie glukozy we krwi. Glucophage zmniejsza ilość glukozy wchłanianej z pożywienia oraz ilość glukozy wytwarzanej przez wątrobę.

Jak działa Glucophage?

Lek Glucophage działa na kilka sposobów. Pomaga organizmowi prawidłowo reagować na insulinę (naturalną substancję wytwarzaną przez organizm, która kontroluje ilość glukozy we krwi) poprzez zmniejszenie wytwarzania glukozy w wątrobie. Substancja czynna, chlorowodorek metforminy lub bardziej znana jako metformina, pomaga blokować wchłanianie glukozy w jelitach.

Glucophage jest szybko działającym lekiem doustnym, którego działanie rozpoczyna się już po 48 godzinach od zażycia. Maksymalne działanie trwa około czterech do pięciu dni (w zależności od dawki). Lekarz zazwyczaj przepisuje małą dawkę leku Glucophage – 500 miligramów w postaci tabletek, które należy przyjmować raz dziennie – dawka ta będzie stopniowo zwiększana przez kilka tygodni, aż do osiągnięcia średniej dawki 1500 miligramów na dobę.

Ta metoda powolnego rozpoczynania leczenia pozwala uniknąć skutków ubocznych, takich jak rozstrój żołądka. Lek nie zwiększa stężenia insuliny w organizmie, lecz zmniejsza ilość wytwarzanego i wchłanianego przez organizm cukru. Zmniejszając wytwarzanie glukozy w wątrobie, aktywny składnik leku Glucophage obniża również poziom cukru we krwi poprzez zwiększenie wrażliwości organizmu na insulinę. Zmniejsza również ilość glukozy wchłanianej przez organizm ze spożywanych pokarmów.

U większości osób z cukrzycą typu 2 lek ten stopniowo obniża poziom cukru we krwi, jeśli jest stosowany w połączeniu ze zdrową dietą i aktywnością fizyczną.

Jak skuteczny jest ten lek?

Lek Glucophage nie jest zatwierdzony do leczenia cukrzycy typu 1, ale może być przepisywany otyłym pacjentom z cukrzycą typu 1. L

Lek Glucophage è jest stosowany na całym świecie od ponad 60 lat. Jest on obecnie zalecany jako pierwszy lek z wyboru u osób z nowo rozpoznaną cukrzycą typu 2 (o ile nie ma przeciwwskazań). W rzeczywistości jest ona często zalecana po postawieniu diagnozy, wraz ze zmianą stylu życia (zrównoważona dieta, ćwiczenia fizyczne itp.).

Glucophage è skuteczny lek, który przede wszystkim zapobiega wytwarzaniu przez wątrobę zbyt dużej ilości glukozy.

Efekty uboczne

Wiele leków może powodować działania niepożądane. Działanie niepożądane to niepożądana reakcja na lek przyjmowany w normalnych dawkach. Może być łagodna lub ciężka, tymczasowa lub stała.

Nie u każdego, kto przyjmuje ten lek, wystąpią wymienione poniżej działania niepożądane. Jeśli obawiasz się działań niepożądanych, omów z lekarzem ryzyko i korzyści wynikające ze stosowania tego leku.

Co najmniej 1% osób przyjmujących ten lek zgłaszało następujące działania niepożądane. Wiele z tych działań niepożądanych można kontrolować, a niektóre mogą ustąpić samoistnie z czasem.

Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli u pacjenta wystąpią takie działania niepożądane oraz jeśli są one poważne lub uciążliwe. Farmaceuta może udzielić porady, co należy zrobić w przypadku wystąpienia takich działań niepożądanych:

 • biegunka;
 • ból brzucha
 • gaz;
 • metaliczny posmak w ustach
 • mdłości;
 • utrata apetytu;
 • utrata wagi;
 • wymioty.

Przeciwwskazania

 • uczulenie na lek Glucophage (metformina) lub którykolwiek składnik leku
 • stany związane z brakiem tlenu do komórek, takie jak niewydolność krążeniowo-oddechowa
 • ostrą lub przewlekłą kwasicę mleczanową lub kwasicę metaboliczną (nadmiar kwasu w organizmie) w wywiadzie, cukrzycową kwasicę ketonową ze śpiączką lub bez lub kwasicę ketonową ze śpiączką lub bez w wywiadzie
 • natychmiastowe lub regularne spożywanie dużych ilości alkoholu;
 • poważne odwodnienie (znaczna utrata wody);
 • Cukrzyca typu 1 (osoby chore na cukrzycę typu 1 muszą zawsze stosować insulinę);
 • Badania radiograficzne z użyciem jodowanych środków kontrastowych;
 • ciężka choroba wątroby;
 • Ciąża lub karmienie piersią;
 • przebyte lub obecne poważne infekcje, siniaki lub zabiegi chirurgiczne;
 • niewydolność nerek;
 • bardzo niespójne stężenie glukozy we krwi (osoby dotknięte tą chorobą nie powinny ograniczać leczenia cukrzycy do tego jednego środka).