Emsam (Selegilina)

Emsam Polska

Emsam jest lekiem stosowanym w leczeniu choroby Parkinsona. Zmniejsza drżenie i inne objawy parkinsonizmu poprzez przywrócenie prawidłowej równowagi dopaminy w mózgu. Zawiera substancję czynną — selegilinę.

Emsam jest selektywnym inhibitorem MAO typu B. Pełni wszystkie funkcje leków przeciwdepresyjnych i pomaga przywrócić poziom dopaminy. Odbywa się to poprzez hamowanie metabolizmu tego neuroprzekaźnika i hamowanie jego wychwytu zwrotnego. Zwiększony poziom dopaminy prowadzi do poprawy pracy mózgu, przywrócenia naturalnych procesów w ośrodkowym układzie nerwowym i zmniejszenia drżenia kończyn. Lek Emsam jest również stosowany w leczeniu choroby piknikowej spowodowanej chorobą Alzheimera. Endep można również kupić u nas.

Jednorazowe zastosowanie leku Emsam blokuje do 50% monoaminooksydazy typu B w ośrodkowym układzie nerwowym. Działanie leku jest odwracalne, a stężenie MAO zostaje całkowicie przywrócone w ciągu 14 dni bez konieczności stosowania dodatkowej dawki leku Emsam.

Gdzie w Polsce można kupić Emsam bez recepty?

Apteka online Nowa-Apteka oferuje wysokiej jakości Emsam w niskiej cenie. Aby dokonać zakupu w naszej aptece, nie musisz posiadać recepty. Zaleca się jednak, aby przed zastosowaniem tego leku skonsultować się z lekarzem.

  • Cena za małe opakowanie (30 tabletek) wynosi 31,55 euro.
  • Cena za duże opakowanie (360 tabletek) wynosi 287,73 euro.

Gwarantujemy szybką wysyłkę za pobraniem na terenie Polski. Wystarczy kliknąć przycisk “Kup” i wybrać odpowiednią dawkę ze strony internetowej partnera.

Informacje ogólne

Emsam è nazwa handlowa selegiliny w postaci transdermalnej, leku stosowanego w leczeniu choroby Parkinsona i dużych zaburzeń depresyjnych. Lek Emsam è jest dostępny w postaci plastrów, które należy przykleić do skóry jak opatrunek samoprzylepny.

Substancją czynną leku Emsam &egrave jest inhibitor monoaminooksydazy (MAOI) o nazwie selegilina. MAOI hamują aktywność enzymów z rodziny monoaminooksydazy i historycznie były uważane za ostatnią linię leczenia w przypadkach, gdy zawiodły trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne i selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Nowsze MAOI, takie jak selegilina, która jest fenetyloaminą, są jednak uważane za bezpieczne w leczeniu początkowym.

Selegilina è jest stosowana głównie w leczeniu choroby Parkinsona, ponieważ wzmacnia działanie substancji chemicznych L-DOPA, które działają przeciwko tej chorobie. Emsam è pierwszy plaster transdermalny zawierający selegilinę, stosowany w leczeniu dużej depresji. Plaster transdermalny è składa się z trzech warstw: zewnętrznej warstwy podtrzymującej, warstwy klejącej i warstwy antyadhezyjnej, która dotyka skóry. Plaster samoprzylepny przenosi lek przez skórę do krwiobiegu.

W jakiej dawce stosuje się Emsam?

Lek Emsam 5 mg w postaci tabletek stosuje się wyłącznie doustnie. Należy je przyjmować w całości, bez żucia lub mieszania z jedzeniem. Tabletki należy popijać czystą wodą. Leczenie rozpoczyna się od podawania leku Emsam w dawce 5 mg na dobę.

Jeśli nie wystąpią działania niepożądane, dawkę można zwiększyć dwukrotnie w ciągu 1-2 tygodni (do 10 mg na dobę). Dawkę dobową można stosować w całości lub podzielić na 2 części, stosując jedną tabletkę leku Emsam 5 mg rano po śniadaniu i jedną tabletkę leku Emsam 5 mg po południu.

W przypadku jednoczesnego stosowania leku Emsam i lewodopy, dawkę lewodopy można zmniejszyć o tyle, o ile jest to konieczne do uzyskania wymaganej kontroli objawów choroby. Emsam w dawce dobowej 10 mg pozwala zmniejszyć dzienną dawkę lewodopy średnio o 30%, co znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Środki ostrożności

Istnieją przeciwwskazania, kiedy stosowanie leku Emsam jest zabronione:

  • Drżenie podstawowe
  • Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy w okresie zaostrzenia choroby
  • Pląsawica Huntingtona
  • Indywidualna nietolerancja na selegilinę

Leczenie lekiem Emsam można rozpocząć w ciągu 5 tygodni od zakończenia stosowania fluoksetyny lub innego leku przeciwdepresyjnego. Nie należy przyjmować leku Emsam z tetracyklicznymi lekami przeciwdepresyjnymi, inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny lub noradrenaliny.

Efekty uboczne

Lek Emsam charakteryzuje się niską toksycznością i rzadko powoduje działania niepożądane. Podczas leczenia skojarzonego często występują działania niepożądane. Są to: suchość w jamie ustnej, zawroty głowy i zaburzenia snu, zaburzenia rytmu serca, przejściowe zaburzenia funkcji seksualnych, czynna choroba wrzodowa.

Pomoc lekarska nie jest konieczna tylko wtedy, gdy działania niepożądane są łagodne i nie powodują dyskomfortu psychofizjologicznego.

Bezpieczeństwo

Leki przeciwdepresyjne, takie jak Emsam, mogą zwiększać ryzyko zachowań samobójczych i myśli samobójczych u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych. Dlatego opiekunowie muszą zwracać baczną uwagę na wahania nastroju i nietypowe zachowania u pacjentów rozpoczynających leczenie lekiem Emsam.

Lek Emsam nie jest bezpieczny do stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat, ponieważ lek może poważnie obniżyć ciśnienie krwi.

Emsam może wchodzić w silną reakcję z innymi lekami, co może prowadzić do zagrażającego życiu stanu zwanego zespołem serotoninowym. Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Emsam należy skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia w sprawie wszystkich innych stosowanych leków.

Podczas stosowania leku Emsam w dawkach 9 lub 12 mg należy unikać pokarmów i napojów o dużej zawartości tyraminy, takich jak sery dojrzewające, soja, fermentowane mięsa i alkohol.