Diclofenac

Diclofenac

Diklofenak jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (zwanym również NLPZ). Ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, obniża gorączkę i zmniejsza stan zapalny lub obrzęk. Diklofenak można przyjmować w przypadku bólów menstruacyjnych, bólów stawów, silnych bólów głowy, migren, bólów mięśni, ostrych bólów w dolnej części pleców, gorączki w przypadku bólu i grypy, zapalenia krtani i przeziębienia.

Diklofenak jest również stosowany w stomatologii do zapobiegania stanom zapalnym oraz jako środek stosowany po operacjach oczu i uszu. Diklofenak można zamówić pod nazwami handlowymi Voltarene, Cataflam oraz jako produkty generyczne lub nieopatentowane: Diklofenak sodowy i Diklofenak.

Diklofenak cena w Polsce

Firma Nowa-Apteka sprzedaje Diklofenak bez recepty. Nasza apteka internetowa gwarantuje wysoką jakość po przystępnych cenach.

Diclofenac 100 mg

Liczba tabletek Cena
90 €32.08
180 €52.18
270 €72.28
360 €92.38

Diclofenac 75 mg

Liczba tabletek Cena
90 €31.07
180 €50.54
270 €70.01
360 €89.48

Diclofenac 50 mg

Liczba tabletek Cena
90 €28.78
180 €46.82
270 €64.85
360 €82.89

Diklofenak hamuje wytwarzanie prostaglandyn

Przed zamówieniem leku Diklofenak należy wiedzieć, że ból jest sygnałem od organizmu, że jesteśmy ranni lub chorzy, lub że występuje zakażenie. Ból mówi nam, że musimy zareagować. Na skalę, w jakiej odczuwamy ból, mają wpływ prostaglandyny w naszym organizmie, które są podobne do hormonów.

Prostaglandyny odgrywają również rolę w podwyższaniu temperatury ciała (gorączka) i sprzyjają reakcjom zapalnym. Diklofenak hamuje wytwarzanie prostaglandyn. W ten sposób (częściowo) zapobiega odczuwaniu bólu, obniża gorączkę i stan zapalny.

Diklofenak działa na objawy, ale nie na przyczyny

Diklofenak działa bardzo skutecznie przez cztery do ośmiu godzin, jednak należy pamiętać, że przyczyna (przyczyny) gorączki i bólu nie są leczone. Zapalenie stawów i zgaga; hamowane w ograniczonym stopniu przez diklofenak. Na przykład stosowanie diklofenaku nie zatrzyma procesu chorobowego związanego z podagrą lub chorobą zwyrodnieniową stawów i nie zapobiegnie ewentualnemu uszkodzeniu stawów, nawet jeśli zmniejszy objawy zapalenia i zapobiegnie obrzękowi stawów.

Jak używać

Całą tabletkę należy popić dużą ilością wody. Najlepiej krótko przed posiłkiem. Najczęściej przepisywaną dawką diklofenaku jest 50 mg. Jego działanie rozpoczyna się około godziny po spożyciu i trwa przez około sześć godzin. Tabletki o opóźnionym uwalnianiu zaczynają działać nieco później, ale ich działanie utrzymuje się przez 12 do 24 godzin. Najlepiej przyjmować je w trakcie lub po posiłku, aby uniknąć zaburzeń żołądkowo-jelitowych.

Diklofenak nie jest odpowiedni dla dzieci. U osób w podeszłym wieku zaleca się stosowanie najmniejszej możliwej dawki.

Jak skuteczny jest ten lek?

Diklofenak è należy do rodziny niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), co oznacza, że blokuje tworzenie prostaglandyn. Lek ten jest obecny na rynku od ponad 40 lat i jest najlepiej sprzedającym się lekiem z grupy NLPZ w Polsce. W niedawno opublikowanym badaniu wykazano, że diklofenak jest najskuteczniejszym niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym u osób cierpiących na bóle stawów spowodowane chorobą zwyrodnieniową stawów. Dla porównania, paracetamol ma niewielkie działanie lub nie ma go wcale. Nie zaleca się jednak przyjmowania diklofenaku bez zalecenia lekarza, ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego związane z jego stosowaniem.

Efekty uboczne

 • bóle głowy
 • zawroty głowy
 • złe samopoczucie
 • wymioty
 • biegunka
 • kwasowość
 • ból brzucha.

Korzyści z

 • Przewlekłe zapalne choroby reumatyczne (reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa),
 • reumatyzm pozastawowy,
 • Ostre ataki podagry,
 • Bóle menstruacyjne,
 • Zapalenie pourazowe.