Ampicylina

Ampicillina

Ampicylina jest podawana w leczeniu zakażenia bakteryjnego. Jest on przepisywany głównie w przypadku zakażeń zatok i klatki piersiowej, zakażeń moczu i uszu. Jest to antybiotyk z grupy penicylin, który leczy zakażenie poprzez zabijanie zarazków (bakterii) odpowiedzialnych za zakażenie.

Ampicylina jest również dostępna w połączeniu z innym antybiotykiem penicylinowym o nazwie flukloksacylina. Połączenie to nosi nazwę kofluampicyliny.

Ampicillin można kupić bez recepty na stronie internetowej naszej apteki internetowej. Od €27.35 do €115.09 oferujemy najlepszą cenę dla Ampicillin wśród aptek internetowych.

Dostępne dawki: 250 mg, 500 mg.

Co to jest ampicylina?

Ampicylina è jest antybiotykiem z grupy penicylin, który zwalcza bakterie. Ampicylina jest stosowana w leczeniu lub zapobieganiu wielu rodzajom zakażeń, takim jak zakażenia pęcherza moczowego, zapalenie płuc, rzeżączka, zapalenie opon mózgowych lub zakażenia żołądka i jelit. Może być również stosowany w celach niewymienionych w tym przewodniku po lekach.

Najważniejsze fakty na temat ampicyliny

 • Penbritin è nazwa handlowa dla Ampicillin.
 • Ampicylina jest odpowiednia dla dorosłych, dzieci i kobiet w ciąży.
 • Nie należy go stosować, jeśli u pacjenta kiedykolwiek wystąpiła reakcja alergiczna na antybiotyk z grupy penicylin lub cefalosporyn.
 • Ampicylina è zwykle przyjmowana cztery razy dziennie w leczeniu zakażeń. Należy przyjmować je na pusty żołądek i zawsze kończyć kurs.
 • Najczęstsze działania niepożądane to biegunka, złe samopoczucie, wysypka i pleśniawki.
 • W przypadku ciężkiej, uporczywej biegunki lub biegunki z domieszką krwi/śluzu należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
 • Podczas stosowania leku Ampicillin można zazwyczaj pić alkohol z umiarem, patrz poniżej.

Jak działa Ampicylina?

Ampicylina è jest antybiotykiem o szerokim spektrum działania bakteriobójczego. Substancja czynna wiąże się nieodwracalnie z transpeptydazami bakteryjnymi biorącymi udział w biosyntezie peptydoglikanów (składników ściany komórkowej bakterii), co decyduje o przeciwbakteryjnym działaniu leku.

Ampicylina w postaci tabletek jest stosowana od wielu lat, ponieważ jest aktywna wobec większości bakterii, skutecznie niszcząc ściany komórkowe drobnoustrojów.

Ampicylina hamuje procesy metaboliczne w ich błonach komórkowych. Pod jego wpływem ginie wiele bakterii gram-dodatnich i gram-ujemnych, a także patogenów niektórych zakażeń jelitowych. Istnieją jednak także mikroorganizmy, które uwalniają specjalny enzym beta-laktamazę. Niszczy ona penicylinę, a lek ten jest bezsilny w leczeniu zakażeń wywołanych przez takie bakterie, np. gronkowce. Skutecznie leczy jednak różne zakażenia mieszane, zakażenia ropne i sepsę.

Przed zastosowaniem tego leku

Nie należy stosować tego leku, jeśli pacjent ma uczulenie na ampicylinę lub jakikolwiek inny antybiotyk penicylinowy, taki jak amoksycylina (Amoxil, Augmentin, Moxatag i inne), karbenicylina, dikloksacylina lub penicylina.Aby upewnić się, że stosowanie ampicyliny jest bezpieczne dla pacjenta, należy powiedzieć lekarzowi, jeśli:

 • astma;
 • choroby nerek;
 • biegunka w przeszłości spowodowana przyjmowaniem antybiotyków; lub
 • jeśli pacjent ma uczulenie na antybiotyk z grupy cefalosporyn.

Ten lek nie powinien zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka jest w ciąży lub planuje zajść w ciążę.

Ampicylina może osłabiać skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Należy zapytać lekarza o stosowanie niehormonalnych metod antykoncepcji (prezerwatywa, diafragma ze środkiem plemnikobójczym) w celu zapobiegania ciąży.

Ampicylina może przenikać do mleka matki i może być szkodliwa dla dziecka karmionego piersią. Nie należy karmić piersią podczas stosowania tego leku.

Jak przyjmować

 • Przed rozpoczęciem leczenia należy zapoznać się z ulotką informacyjną wydrukowaną przez producenta wewnątrz opakowania. Znajduje się w nim więcej informacji o leku Ampicillin oraz pełna lista działań niepożądanych, które mogą wystąpić podczas jego stosowania.
 • Lek Ampicillin należy przyjmować dokładnie tak, jak zalecił lekarz. Zwykle przyjmuje się go cztery razy dziennie, co sześć godzin. Lekarz lub farmaceuta poinformuje pacjenta, jak należy przyjmować lek, a informacja ta zostanie wydrukowana na etykiecie opakowania jako przypomnienie. Ważne jest, aby dawki były równomiernie rozłożone w ciągu dnia. Kapsułki należy połykać, popijając wodą.
 • Lek Ampicillin należy przyjmować na pusty żołądek, co oznacza, że dawki należy przyjmować godzinę przed jedzeniem lub dopiero po dwóch godzinach. Dzieje się tak dlatego, że po posiłku organizm wchłania mniej leku Ampicillin, co oznacza, że lek jest mniej skuteczny.
 • Jeśli dziecku podano lek w płynie, należy dokładnie przeczytać instrukcję, aby upewnić się, że odmierzono odpowiednią ilość leku.
 • W przypadku pominięcia dawki należy przyjąć ją tak szybko, jak to możliwe. Należy starać się przyjmować odpowiednią liczbę dawek leku każdego dnia, ale nie należy przyjmować dwóch dawek jednocześnie, aby uzupełnić pominiętą dawkę.

Zalecana pojedyncza dawka leku Ampicillin dla dorosłych wynosi 0,2 grama. Dzieciom lek ten przepisuje lekarz w dawce 100-200 mg na 1 kg masy ciała dziecka i tylko wtedy, gdy dziecko jest starsze niż 13 lat. Czas trwania leczenia tym lekiem jest określany przez lekarza i dostosowywany do samopoczucia pacjenta.

Przedawkowanie

Objawy: objawy toksycznego działania na ośrodkowy układ nerwowy (zwłaszcza u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek), biegunka, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej (w wyniku biegunki i wymiotów).

Leczenie: płukanie żołądka, węgiel aktywowany, preparaty utrzymujące prawidłową równowagę wodno-elektrolitową, solne środki przeczyszczające, leczenie objawowe. Wydalany przy hemodializie.

Kiedy lek Ampicillin 500 mg jest nieskuteczny?

Ampicylina nie działa na następujące szczepy wytwarzające penicylinę: Streptococcus pneumoniae, Staphylococcus spp, większość szczepów Enterobacter spp, Klebsiella spp. i Bacteroides spp. (w tym Bacteroides fragilis), Clostridium difficile i Pseudomonas aeruginosa.

Efekty uboczne

Może powodować mdłości, wymioty, biegunkę lub owrzodzenia jamy ustnej/języka. Jeśli którykolwiek z tych objawów utrzymuje się lub nasila, należy poinformować lekarza lub farmaceutę.

Jeśli lekarz przepisał ten lek, należy pamiętać, że uznał on, iż korzyści dla pacjenta przeważają nad ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. U wielu osób stosujących ten lek nie występują żadne poważne działania niepożądane.

Należy natychmiast poinformować lekarza, jeśli wystąpi którekolwiek z tych rzadkich, ale bardzo poważnych działań niepożądanych: ciemny mocz, uporczywe nudności lub wymioty, ból brzucha, zażółcenie oczu lub skóry, łatwe powstawanie siniaków lub krwawienie, uporczywy ból gardła lub gorączka.