Amaryl (glimepiryd)

Amaryl

Amaryl jest dobrze znanym lekiem produkowanym przez niemiecką firmę Aventis Pharma Deutschland GmbH. Należy do grupy sulfonylomoczników trzeciej generacji. Amaryl jest lekiem hipoglikemizującym. Endokrynolodzy przepisują go pacjentom cierpiącym na cukrzycę typu 2. Lek doskonale uzupełnia dietę cukrzycową i ćwiczenia fizyczne. Takie kompleksowe leczenie może znacznie obniżyć poziom glukozy we krwi pacjenta.

Składnik aktywny działa na trzustkę, naturalnie zwiększając syntezę insuliny. Ponadto Amaryl zwiększa wrażliwość komórek organizmu na działanie tego hormonu. W rezultacie glukoza jest aktywniej wykorzystywana przez tkanki organizmu, a poziom cukru we krwi stopniowo obniża się do zalecanych wartości.

Należy pamiętać, że pomimo bezpieczeństwa stosowania leku, pacjent nie powinien przyjmować samego leku Amaryl. Tylko lekarz prowadzący może zalecić pacjentowi stosowanie leku. Dlatego jest to lek wydawany na receptę.

Jak można otrzymać Amaryl bez recepty?

W Nowa-Apteka.com wszystkie leki sprzedawane są bez recepty. Gwarantujemy przejrzystość i konkurencyjność naszych cen! Szybka i niezawodna dostawa leku Amaryl na terenie całej Polski.

Amaryl cena

Amaryl 4 mg

Liczba tabletek Cena
30 €46.45
60 €74.15
90 €101.85
120 €129.55
180 €184.95
270 €268.05
360 €351.15

Amaryl 3 mg

Liczba tabletek Cena
30 €40.34
60 €63.96
90 €87.58
120 €111.20
180 €158.44
270 €229.30
360 €300.16

Amaryl 2 mg

Liczba tabletek Cena
30 €34.99
60 €55.09
90 €75.20
120 €95.30
180 €135.51
270 €195.82
360 €256.12

Amaryl 1 mg

Liczba tabletek Cena
60 €40.50
90 €50.54
120 €60.58
180 €80.67
270 €110.80
360 €140.93

Cukrzyca znajduje się w pierwszej piątce chorób pod względem liczby zgonów. Eksperci twierdzą, że zaburzenie to już dawno przerodziło się w epidemię. Z roku na rok choroba ta staje się coraz młodsza, dotykając młodych mieszkańców naszej planety. Jednak nie wszystko jest takie złe. Dzięki wczesnej diagnozie i przestrzeganiu pewnych zasad osoba chora może prowadzić pełne i szczęśliwe życie. Głównym kryterium jest utrzymanie stężenia glukozy we krwi w dopuszczalnym zakresie. Wiele metod i leków pomaga utrzymać cukier na stałym poziomie. Dziś dowiemy się, dlaczego Amaryl jest jednym z najlepszych leków przeciwcukrzycowych.

Z czego składa się ten lek?

Glimepiryd &egrawir; substancja czynna w leku Amaryl. Firma Aventis Pharma Deutschland GmbH produkuje lek w różnych dawkach, a mianowicie: 1, 2, 3 i 4 mg. Oprócz substancji czynnej lek zawiera kilka składników pomocniczych, takich jak: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, stearynian magnezu i barwnik — tlenek żelaza. Wszystkie składniki są całkowicie bezpieczne dla ludzi.

Jaka jest postać dawkowania leku Amaryl?

Lek Amaryl è jest dostępny w postaci płaskich, podłużnych tabletek z linią podziału po obu stronach. Posiadają one również grawerunek leku i producenta. W zależności od ilości substancji czynnej, tabletka może mieć kolor różowy, zielony, jasnożółty lub niebieski. Amaryl è jest pakowany w blistry po 15 sztuk. Każde opakowanie zawiera 2 blistry z lekiem.

Jak należy przyjmować lek Amaryl?

Lekarz endokrynolog oblicza dzienną dawkę leku na podstawie stężenia glukozy we krwi. Jednak każdy pacjent rozpoczyna stosowanie leku od minimalnej dawki 1 mg na dobę. Jeśli Amaryl nie pomaga w obniżeniu poziomu cukru, dawkę leku zwiększa się stopniowo o 1 mg co 1-2 tygodnie. U większości pacjentów dawka dobowa waha się w granicach 1-4 mg. W rzadkich przypadkach pacjent może stosować do 6-8 mg.

Niezależnie od dawki, pacjent powinien przyjmować lek Amaryl doustnie 1 raz na dobę, popijając wodą. Zaleca się przyjmowanie leku przed jedzeniem. Bardzo ważne jest, aby po zastosowaniu leku spożyć posiłek, w przeciwnym razie możliwe jest wystąpienie przejściowego efektu hipoglikemii.

Podczas leczenia pacjent powinien zrezygnować z picia wszelkich napojów alkoholowych. Wynika to z faktu, że alkohol może znacznie nasilać lub osłabiać hipoglikemizujące działanie glimepirydu. Może to mieć konsekwencje zagrażające życiu.

Warto pamiętać, że dawka dobowa leku Amaryl może się zmieniać w trakcie leczenia. Leczenie jest długotrwałe, dlatego w przypadku zmiany stylu życia lub masy ciała należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia nowej dawki dobowej.

Przeciwwskazania

Badania kliniczne wykazały całkowite bezpieczeństwo stosowania leku Amaryl w leczeniu cukrzycy typu 2. Istnieje jednak kilka sytuacji, w których należy odstawić lek Amaryl. Na przykład:

 • Ciężkie upośledzenie funkcji nerek i wątroby
 • Cukrzycowa kwasica ketonowa i śpiączka
 • Cukrzyca typu 1
 • Nietolerancja lub nadwrażliwość na składniki leku
 • Lek jest przeciwwskazany u młodzieży.
 • Ciąża
 • Okres karmienia piersią

Podczas konsultacji należy poinformować lekarza o wszystkich swoich dolegliwościach. Pomoże to w postawieniu prawidłowej diagnozy i przepisaniu najodpowiedniejszego leku.

Jakie są negatywne skutki?

Wieloletnie doświadczenie w stosowaniu leku potwierdziło jego niską toksyczność i bezpieczeństwo. W niektórych przypadkach mogą jednak wystąpić działania niepożądane. Najczęściej występują następujące efekty:

 • Nudności
 • Senność
 • Ból głowy
 • Zmęczenie
 • Tremor
 • Biegunka

Główną przyczyną tych zjawisk jest przedawkowanie lub indywidualna nietolerancja składników leku Amaryl. W przypadku złego samopoczucia lub wystąpienia któregokolwiek z powyższych objawów należy natychmiast przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem. Endokrynolog zmniejszy dzienną dawkę leku lub zastąpi go bardziej odpowiednim.

Łączenie z innymi lekami

Różne leki mogą zarówno zwiększać, jak i zmniejszać właściwości hipoglikemizujące leku. Dlatego endokrynolog powinien znać wszystkie leki przyjmowane dodatkowo.

Warunki przechowywania

Zgodnie z instrukcją Amaryl należy przechowywać w ciemnym, suchym miejscu, w temperaturze od +15 do +30. Dzieci nie powinny mieć dostępu do miejsca przechowywania. Z zastrzeżeniem wszystkich warunków przechowywania, okres ważności leku Amaryl wynosi 3 lata od daty wydania leku.