Forxiga (dapagliflozin)

Forxiga

Forxiga (dapagliflozin) należy do klasy leków zwanych doustnymi lekami hipoglikemizującymi. Jest on stosowany samodzielnie lub w połączeniu z innymi lekami w celu kontrolowania stężenia glukozy we krwi u osób z cukrzycą typu 2.

W naszej aptece internetowej można kupić lek Forxiga 10 mg lub 5 mg bez recepty.

Forxiga cena

10 mg

Liczba tabletek Cena
14 €47.99
28 €87.02
42 €126.04
56 €165.07
70 €204.10
84 €243.13
98 €282.16

5 mg

Liczba tabletek Cena
14 €45.69
28 €82.85
42 €120.01
56 €157.17
70 €194.34
84 €231.50
98 €268.66

Jak przyjmować

Forxiga (dapagliflozin) należy do klasy leków zwanych doustnymi lekami hipoglikemizującymi. Jest on stosowany samodzielnie lub w połączeniu z innymi lekami w celu kontrolowania stężenia glukozy we krwi u osób z cukrzycą typu 2. Powinna ona stanowić część kompleksowego planu leczenia cukrzycy, obejmującego dietę i ćwiczenia fizyczne. Lek Forxiga (dapagliflozin) działa poprzez zwiększenie ilości glukozy usuwanej z organizmu przez nerki, co powoduje obniżenie stężenia cukru we krwi.

Lek Forxiga (dapagliflozin) jest również stosowany, wraz z dietą, ćwiczeniami fizycznymi i innymi lekami kontrolującymi stężenie glukozy, w celu zmniejszenia ryzyka hospitalizacji z powodu niewydolności serca u osób z cukrzycą typu 2, u których w przeszłości występowały choroby układu sercowo-naczyniowego lub u których istnieje ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego.

Lek ten jest dostępny pod różnymi nazwami handlowymi lub w różnych postaciach. Określona marka tego leku może nie być dostępna we wszystkich postaciach lub nie być zatwierdzona do stosowania we wszystkich omawianych tu stanach chorobowych. Ponadto niektóre postacie tego leku mogą nie być stosowane we wszystkich stanach chorobowych omawianych w tym artykule.

Dawkowanie

W przypadku stosowania leku Forxiga (dapagliflozin) w celu poprawy kontroli stężenia glukozy we krwi, zalecana dawka początkowa wynosi 5 mg doustnie raz na dobę. Lekarz może dostosować dawkę do maksymalnie 10 mg na dobę, w zależności od tolerancji pacjenta na ten lek i jego skuteczności.

Przy określaniu dawki potrzebnej danej osobie może mieć znaczenie kilka czynników: waga, stan zdrowia i przyjmowanie innych leków. Jeśli lekarz zalecił stosowanie innej dawki leku niż wymienione tutaj, nie należy zmieniać sposobu stosowania leku bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Ważne jest, aby stosować ten lek zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie należy przerywać stosowania leku z powodu lepszego samopoczucia. W przypadku pominięcia dawki leku, należy przyjąć ją natychmiast po przypomnieniu sobie o tym i kontynuować leczenie tak szybko, jak to możliwe. Jeśli zbliża się pora przyjęcia następnej dawki, nie należy przejmować się pominiętą dawką i powrócić do zwykłego schematu dawkowania. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Jeśli pacjent nie jest pewien, co zrobić po pominięciu dawki leku, powinien poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Lek należy przechowywać w temperaturze pokojowej, z dala od światła i wilgoci, w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Efekty uboczne

 • Zaparcia;
 • Biegunka;
 • Ból w ramionach, rękach, nogach lub stopach;
 • wysypka;
 • Ból pleców;
 • ból gardła;
 • choroba grypopodobna;
 • ból głowy;
 • mdłości.

Forxiga Postać dostępna

5 mg

Każda żółta, dwuwypukła, okrągła tabletka powlekana, z wytłoczonym napisem “5” po jednej stronie i “1427” po drugiej, zawiera 5 mg leku Forxiga (dapagliflozin) w postaci Forxiga (dapagliflozin) propanediolu jednowodnego. Składniki niemedyczne: laktoza bezwodna, krospowidon, stearynian magnezu, celuloza mikrokrystaliczna i dwutlenek krzemu. Składniki powłoki filmowej: alkohol poliwinylowy, dwutlenek tytanu, glikol polietylenowy, talk i żółty tlenek żelaza.

10 mg

Każda tabletka powlekana, żółta, dwuwypukła, w kształcie rombu, z nadrukiem “10” po jednej stronie i “1428” po drugiej, zawiera 10 mg leku Forxiga (dapagliflozin) w postaci Forxiga (dapagliflozin) propanediolu jednowodnego. Składniki niemedyczne: laktoza bezwodna, krospowidon, stearynian magnezu, celuloza mikrokrystaliczna i dwutlenek krzemu. Składniki powłoki filmowej: alkohol poliwinylowy, dwutlenek tytanu, glikol polietylenowy, talk i żółty tlenek żelaza.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować tego leku w następujących okolicznościach

 • uczulenie na lek Forxiga (dapagliflozin) lub na którykolwiek składnik tego leku
 • obecność raka pęcherza moczowego lub występowanie tego schorzenia w przeszłości;
 • Znaczne upośledzenie czynności nerek, schyłkowa niewydolność nerek lub konieczność leczenia dializami;
 • Cukrzyca typu 1.