Amoxil (Amoxicillina)

Amoxil

Amoksycylina jest antybiotykiem bakteriobójczym, co oznacza, że zwalcza zakażenia bakteryjne poprzez zabijanie i eliminowanie bakterii z organizmu.

Amoksycylina jest antybiotykiem należącym do rodziny β-laktamowej i grupy aminopenicylin lub penicylin A, wraz z bakampicyliną, pinampicyliną i ampicyliną.

Gdzie kupić antybiotyk Amoxicillin bez recepty?

Apteka internetowa nowa-apteka oferuje swoim klientom wysokiej jakości antybiotyki w niskich cenach, w tym Amoxil (Amoxicillin).

Na naszej stronie internetowej można zamówić Amoxicillin bez recepty w Polsce.

Dostępne dawki to 250 mg, 500 mg i 750 mg. Cena: od 27,71 euro do 338,59 euro.

Ampicylina w Polsce.

Co to jest amoksycylina?

Amoksycylina jest antybiotykiem należącym do rodziny β-laktamowej i do grupy aminopenicylin lub penicylin A, wraz z bakampicyliną, pinampicyliną i ampicyliną.

Pochodzi ona od penicyliny, pierwszego odkrytego antybiotyku, i jest jednym z najczęściej przepisywanych antybiotyków na świecie. Jest podawana doustnie lub dożylnie i stosowana w leczeniu różnych zakażeń wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na amoksycylinę.

Amoksycylina jest stosowana na całym świecie ze względu na szerokie spektrum działania, niski koszt i dobrą biodostępność po wchłonięciu doustnym.

Chociaż antybiotyk ten ma szerokie spektrum działania, często łączy się go z innymi, zwłaszcza z inhibitorami laktamazy, aby wzmocnić jego skuteczność i zapobiec jego unieczynnieniu przez niektóre drobnoustroje. Dzieje się tak na przykład w przypadku połączenia amoksycyliny i kwasu klawulanowego, występującego w popularnych lekach, takich jak Augmentin.

W jakim celu stosuje się ten lek?

Amoksycylina jest antybiotykiem bakteriobójczym, co oznacza, że zwalcza zakażenie bakteryjne poprzez zabijanie i eliminowanie bakterii w organizmie. Jest on skuteczny jedynie w zwalczaniu bakterii, dlatego nie może być przepisywany w przypadku zakażeń wirusowych.

Jest antybiotykiem o szerokim spektrum działania, co oznacza, że może być skuteczny wobec szerszego spektrum bakterii, a tym samym wobec szerszego spektrum chorób zakaźnych wywoływanych przez te bakterie.

Amoksycylina jest przepisywana samodzielnie w leczeniu :

 • Zakażenia laryngologiczne, takie jak potwierdzona paciorkowcowa angina beta-hemolizująca typu A, zapalenie ucha i zatok.
 • Ostre infekcje płuc, takie jak nadinfekcje zapalenia oskrzeli i zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli.
 • Zakażenia układu moczowego, męskich i żeńskich narządów płciowych.
 • Infekcje przewodu pokarmowego.
 • Zapalenie opon mózgowych.
 • Zapalenie wsierdzia.
 • Sepsa.
 • Choroba z Lyme w niektórych stadiach.

Amoksycylina w połączeniu z kwasem klawulanowym

Aby wzmocnić jej skuteczność i uniknąć oporności, amoksycylinę często łączy się z kwasem klawulanowym, zwłaszcza w przypadku zapalenia ucha środkowego i ostrego zapalenia ucha, ostrego zapalenia oskrzeli u pacjentów z grupy ryzyka i w podeszłym wieku, nawracającego zapalenia pęcherza moczowego, zakażeń skóry, zwłaszcza spowodowanych ukąszeniami zwierząt, ropni zębowych, zakażeń kości i stawów itp.

To połączenie jest również często stosowane w szpitalach w celu uniknięcia ryzyka zakażeń pooperacyjnych, zwłaszcza w obrębie miednicy, głowy, szyi, układu pokarmowego itp.

Istnieją inne połączenia amoksycyliny z innymi cząsteczkami. Na przykład è w połączeniu z klarytromycyną i środkiem antysekrecyjnym w celu wyeliminowania Helicobacter pylori, bakterii powodującej nawracające wrzody trawienne.

Dawkowanie i stosowanie amoksycyliny

Amoksycylina jest lekiem dostępnym w kilku postaciach i lekarz może przepisać jedną z nich zamiast drugiej.

Możliwe receptury obejmują

 • Tabletka, kapsułka lub kapsułka do połykania: te postacie należy połykać bezpośrednio, bez żucia, popijając szklanką wody.
 • Tabletka rozpuszczalna: rozpuszcza się w połowie szklanki wody, mieszając i odczekując kilka chwil do całkowitego rozpuszczenia.
 • Wstrzyknięcie: istnieje postać dożylna leku Amoxicillin. Formularz ten jest zwykle zarezerwowany dla szpitali i klinik.

Amoksycylina jest dostępna w wielu dawkach, od 125 miligramów do 1000 miligramów.

Aby lek był skuteczny, pacjent nie może przyjąć większej lub mniejszej dawki leku Amoxicillin niż przepisana przez lekarza. Dawka ta zależy od rodzaju leczonego zakażenia, stanu pacjenta, jego wagi i innych czynników, które może określić tylko lekarz.

Na ogół dorosłym i dzieciom ważącym ponad 40 kilogramów lekarz przepisuje 500 mg amoksycyliny dwa lub trzy razy dziennie przez pięć do siedmiu dni, a jeśli lekarz uzna to za konieczne — dłużej.

We wszystkich przypadkach konieczne jest dokładne przestrzeganie zaleceń lekarza i kontynuowanie leczenia nawet po ustąpieniu objawów, do końca okresu leczenia ustalonego przez lekarza.

Jak to działa?

Amoksycylina ma taki sam mechanizm działania jak inne antybiotyki beta- i laktamowe. Jego działanie molekularne odbywa się na zewnątrz bakterii, a dokładniej na jej ścianie komórkowej.

Amoksycylina wiąże się z białkami błonowymi zwanymi białkami wiążącymi penicyliny lub PLP. Wiążąc się w ten sposób ze ścianą bakterii, antybiotyk hamuje lub uniemożliwia wytwarzanie peptydoglikanu, ważnego składnika ściany bakteryjnej, co prowadzi do zablokowania rozmnażania i niszczenia bakterii w organizmie.

Jednak nie wszystkie bakterie są wrażliwe na takie działanie antybiotyku. Drobnoustroje są zatem klasyfikowane jako wrażliwe, umiarkowanie wrażliwe i oporne na amoksycylinę.

Wśród wrażliwych bakterii znajdują się takie, które są dość patogenne, a nawet niebezpieczne, jak Enterococcus faecalis, Listeria monocytogenes, Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Neisseria gonorrhoeae, salmonella, shigella, Proteus mirabilis itp.

Bakterie te czasami wywołują poważne choroby, w tym zakażenia płuc, układu pokarmowego, moczowego i płciowego, które można skutecznie leczyć za pomocą amoksycyliny.

Efekty uboczne

Nieszkodliwe działania niepożądane obejmują:

 • Zaburzenia trawienia, takie jak nudności, biegunka, wymioty, ostre zapalenie jelita grubego.
 • Wysypki skórne, zwłaszcza jeśli lek jest przyjmowany, gdy pacjent ma już mononukleozę zakaźną.
 • Alergie o różnym nasileniu, objawiające się dyskomfortem w układzie oddechowym, wstrząsem alergicznym, obrzękiem naczynioruchowym, a rzadziej wstrząsem alergicznym.
 • Zażółcenie zębów i inne łagodne objawy na zębach i dziąsłach to ciemniejsze lub ciemniejsze plamy.
 • Infekcja grzybicza pochwy, często wywołana przez drożdżaki, nazywana jest kandydozą sromu i pochwy.

Bardzo rzadko występują działania niepożądane, takie jak anemia, uszkodzenie nerek, słuchu i wątroby.

Możliwe interakcje z lekami

Z allopurinolem

Allopurinol jest lekiem stosowanym w leczeniu podagry. Jednoczesne przyjmowanie obu leków może powodować skórne reakcje alergiczne.

Z tetracyklinami

Tetracykliny to kolejna grupa antybiotyków, które mogą zaburzać działanie amoksycyliny.

Z metotreksatem

Metotreksat è stosowany w leczeniu niektórych nowotworów i chorób autoimmunologicznych. Amoksycylina przyjmowana jednocześnie z tym lekiem może zwiększać jego toksyczność poprzez zmniejszenie jego eliminacji.

Z doustnymi antykoagulantami

Interakcje mogą wystąpić w niektórych przypadkach, gdy lek Amoxicillin è jest przepisywany jednocześnie z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi.

Z probenecidem

Probenecid, lek stosowany w leczeniu podagry, może zwiększać stężenie amoksycyliny we krwi.

Przeciwwskazania

Amoksycylina, podobnie jak wiele innych antybiotyków i leków, ma pewne przeciwwskazania, które należy wziąć pod uwagę. Niektóre z nich są przeciwwskazaniami formalnymi, a niektóre nie — w takim przypadku mówimy o zastosowaniach, które nie są zalecane.