Actos (pioglitazon)

Actos

Actos jest lekiem przeciwcukrzycowym i tiazolidinedionami. Tabletki Actos to tiazolidynediony i lek wspomagający receptor aktywowany przez proliferatory peroksysomów (PPAR) gamma, składający się z doustnego leku przeciwcukrzycowego: pioglitazonu.

Gdzie w Polsce można kupić Actos po niskiej cenie?

Nasza apteka internetowa oferuje możliwość zakupu leku Actos bez recepty. Sprawdź ceny:

Actos 45 mg

Liczba tabletek Cena
30 €32.16
60 €47.12
90 €62.09
120 €77.06
180 €107.00
240 €136.93
360 €196.80

Actos 30 mg

Liczba tabletek Cena
30 €28.97
60 €42.77
90 €56.57
120 €70.38
180 €97.98
270 €139.38
360 €180.78

Actos 15 mg

Liczba tabletek Cena
60 €36.94
90 €44.55
120 €52.16
180 €67.39
270 €90.22
360 €113.05

Co to jest Actos i w jakim celu się go stosuje?

Lek Actos zawiera pioglitazon. Jest to lek przeciwcukrzycowy stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2 (nieinsulinozależnej) u dorosłych, gdy metformina nie jest odpowiednia lub nie działa prawidłowo. Ta postać cukrzycy zwykle ujawnia się dopiero w wieku dorosłym.

Jeśli chorujesz na cukrzycę typu 2, lek Actos pomaga kontrolować stężenie glukozy we krwi poprzez lepsze wykorzystanie insuliny wytwarzanej przez Twój organizm. Lekarz sprawdzi, czy lek Actos działa po upływie 3 do 6 miesięcy od rozpoczęcia jego stosowania.

Actos może być stosowany samodzielnie u pacjentów, którzy nie mogą przyjmować metforminy i u których leczenie dietą i ćwiczeniami fizycznymi nie jest wystarczające do kontrolowania stężenia glukozy we krwi, lub może być stosowany jako uzupełnienie innych terapii (takich jak metformina, sulfonylomocznik lub insulina), które nie zapewniły odpowiedniej kontroli stężenia glukozy we krwi.

Przeciwwskazania

 • jeśli u pacjenta występuje niewydolność serca lub w przeszłości występowała niewydolność serca.
 • jeśli u pacjenta występuje choroba wątroby.
 • jeśli u pacjenta wystąpiła cukrzycowa kwasica ketonowa (powikłanie cukrzycy, które powoduje szybką utratę masy ciała, nudności lub wymioty).
 • jeśli masz lub miałeś w przeszłości raka pęcherza moczowego.
 • jeśli masz krew w moczu, a Twój lekarz tego nie sprawdził.

Jak należy przyjmować Actos?

Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak zalecił lekarz lub farmaceuta. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Zazwyczaj stosowana dawka początkowa to jedna tabletka pioglitazonu o mocy 15 mg lub 30 mg raz na dobę. Lekarz może zwiększyć dawkę do maksymalnie 45 mg raz na dobę. Lekarz poinformuje pacjenta, jaką dawkę należy przyjmować.

Jeśli pacjent uważa, że działanie leku Actos jest niewystarczające, powinien porozmawiać z lekarzem.

Jeśli pacjent przyjmuje lek Actos w skojarzeniu z innymi lekami stosowanymi w leczeniu cukrzycy (takimi jak insulina, chlorpropamid, glibenklamid, gliklazyd, tolbutamid), lekarz poinformuje pacjenta, czy konieczne jest zmniejszenie dawki tych leków.

Jeśli pacjent przyjął większą dawkę leku Actos niż powinien

Jeśli pacjent przypadkowo zażył zbyt wiele tabletek lub jeśli ktoś inny lub dziecko zażyło lek, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Poziom cukru we krwi może spaść poniżej normy i może zostać podwyższony przez spożycie cukru. Zaleca się zabranie ze sobą kostek cukru, cukierków, ciastek lub słodzonych soków owocowych.

Jeśli zapomni się przyjąć Actos

Lek Actos należy przyjmować codziennie, zgodnie z zaleceniami lekarza. Jednak w przypadku pominięcia dawki należy przyjąć następną dawkę jak zwykle. Nie należy przyjmować podwójnej dawki leku, jeśli zapomniało się go przyjąć wcześniej.

W przypadku przerwania stosowania leku Actos

Aby lek Actos działał prawidłowo, musi być przyjmowany codziennie. Jeśli pacjent przestanie przyjmować lek Actos, stężenie glukozy we krwi może wzrosnąć. Przed przerwaniem leczenia należy porozmawiać z lekarzem.

Efekty uboczne

Częste (mogą dotyczyć do 1 na 10 leczonych osób):

 • Zakażenie układu oddechowego.
 • Zaburzenia widzenia.
 • Przyrost masy ciała.
 • Drętwienie.

Sporadycznie (może dotyczyć do 1 na 100 leczonych osób):

 • Zapalenie zatok (stan zapalny zatok).
 • Bezsenność (bezsenność).

Nieznana (częstość występowania nie może być oszacowana na podstawie dostępnych danych):

 • Zwiększone stężenie enzymów wątrobowych.
 • Reakcje alergiczne.

Przechowywanie

Lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu po “EXP:” i na blistrze po “EXP:”. Data ważności odnosi się do ostatniego dnia wskazanego miesiąca.

Dla tego produktu leczniczego nie są wymagane specjalne warunki przechowywania.